Poskytnuté informace na žádosti o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb. - za měsíc leden 2021

12. 2. 2021

Poskytnuté informace na žádosti o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb. - za měsíc leden 2021

 

Dotaz:
Dovolím si vás požádat o informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Zároveň bych Vám chtěl poděkovat, že minule jste mi přehledně dodali informace o dotacích čerpaných společnostmi z koncernu Agrofert. Tentokrát si dovolím položit zajisté jednoduchou otázku. Za zodpovězení vám budu vděčný:

Uveďte prosím, u kterých dotačních titulů (a od kdy) přidělovaných Ministerstvem zemědělství, má žadatel povinnost doložit svoji vlastnickou strukturu - tedy svého skutečného majitele. Jen jako ukázku si dovolím například uvést článek MPO z 2.1.2017, který na svých stránkách vysvětluje, že žadatel o dotaci z OP PIK musí doložit svoji vlastnickou strukturu až po skutečného majitele zde https://mpo.cz/cz/podnikani/dotace-a-podpora-podnikani/oppik-2014-2020/aktualni-informace/vyklad-obecneho-ustanoveni-vyzev-v-casti-4-2-a-dolozeni-vlastnicke-struktury-zadatele--224171/. Zajímá mě ovšem, od kdy (či zda vůbec) toto musí činit žadatelé o dotace přidělované MZE.

Odpověď:
Ministerstvo zemědělství obdrželo dne 1. ledna 2021 Vaši žádost podanou podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, v níž požadujete poskytnutí informace, „u kterých dotačních titulů (a od kdy) přidělovaných Ministerstvem zemědělství, má žadatel povinnost doložit svoji vlastnickou strukturu - tedy svého skutečného majitele“.

K výše uvedené žádosti Vám v příloze zasílám podmínky k jednotlivým dotačním titulům.

(Přílohy: 1. Příloha k 19_2021.pdf)

 

Dotaz:
Ve smyslu Zákona č. 106/1999, O svobodném přístupu k informacím žádám schéma organizační struktury vašeho úřadu s uvedením jmen a příjmení vedoucích zaměstnanců.

Informace prosím v tzv. strojově čitelném formátu ve smyslu § 4b citovaného zákona.

Odpověď:
Na základě Vaší žádosti ze dne 4. ledna 2021 podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, Vám v příloze zasílám organizační schéma Ministerstva zemědělství se jmény vedoucích zaměstnanců.

(Přílohy: 1. Organizační schéma; 2. Přehled VP)

 

Dotaz:
Žádost dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím

Mám dotaz ke komerčnímu pěstování konopí s obsahem THC do 0.2% hmotnostního objemu, a vyšším podílem složky CBD, která není v ČR regulovaná. 

Jako suroviny pro další zpracování, ne pro přímé léčebné účely pro SAKL a do lékáren.

Na webu celni spravy jsem našel seznam registrovaných odrůd konopí.

Viz https://www.celnisprava.cz/cz/clo/spolecne-zemedelske-politiky-a-zvlastnich-kompetenci/Documents/Spole%C4%8Dn%C3%BD%20katalog%20odr%C5%AFd%20konop%C3%AD%20konsolidovan%C3%A1%20verze%2026.6.2020.pdf

Podobný seznam, pouze dvou odrůd a to monoica a bialobrzeskie jsem našel na webu http://www.sakl.cz/

Pro co jsou určené odrůdy z těchto seznamů?

Je možné pěstovat jakoukoli odrůdu cannabis, pokud splňuje zákonné limity na obsah THC (tzv. technické)?

Je nutné nějaké doplňující povolení/registrace, pokud rostliny nedosahují stanovených limitů na THC (a pěstuje se do plochy několika desítek m2)?

Je potřeba nějaká dodatečná kontrola při pěstování takového konopí? Pokud ano jaká?

Odpověď:
K Vaší žádosti o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, ve které požadujete informace o pěstování konopí s obsahem do 0,2 % THC, Vám sděluji následující.

V gesci Ministerstva zemědělství (MZe) a jeho podřízených organizací je pěstování konopí setého s obsahem do 0,3 % látek ze skupiny tetrahydroannabinolů (THC) a jeho využití pro potravinářské a krmivářské účely, dále jen technické konopí. Pro pěstování technického konopí jako zemědělského produktu musíte splňovat podmínku zemědělského podnikatele, tj. být fyzická nebo právnická osoba, která podniká v zemědělské výrobě v souladu se zákonem č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů. Plochy zemědělské půdy, na kterých se pěstuje technické konopí, jsou za určitých podmínek způsobilé pro přímé platby.

Rozhodujícím faktorem pro posouzení, zda pěstování konopí bude podléhat povinnosti podat žádost o licenci (§24a zákona o návykových látkách), ohlašovací povinnosti (§ 29 zákona o návykových látkách) nebo ani jedné, z obou výše uvedených povinností, jak v případě konopí připadá v úvahu, je obsah látek ze skupiny THC v rostlinách, popřípadě velikost pěstované plochy. Pro úplnost je potřeba zmínit, že pokud pěstitel splní ohlašovací povinnost, nemusí žádat o licenci, a naopak.

Podstata ohlašovací povinnosti uvedené v § 29 zákona o návykových látkách, která platí pro subjekty zabývající se pěstováním odrůd konopí do 0,3 % obsahu THC, spočívá v předávání hlášení místně příslušnému celnímu úřadu podle místa pěstování ve stanovených termínech (do konce května, při sklizni či zneškodnění, a do konce prosince příslušného kalendářního roku). Tiskopisy používané pro předávání informací jsou definovány vyhláškou č. 151/2005 Sb., kterou se stanoví vzory formulářů pro hlášení osob pěstujících mák setý nebo konopí. Ohlašovací povinnost pěstiteli vzniká teprve tehdy, jestliže plocha, na níž je technické konopí pěstováno, přesáhne 100 m2. Jinak pěstitel hlásit svůj záměr pěstovat technické konopí nemusí. Splnění ohlašovací povinnosti při pěstování technického konopí lze využít elektronický formulář Celní správy.

Zároveň si dovoluji upozornit, že na území České republiky je povoleno pěstovat pouze odrůdy konopí setého, které jsou uvedeny ve Společném katalogu odrůd, případně ve Státní odrůdové knize. Jiné než zde uvedené odrůdy technického konopí pěstovat nelze. Vyjmenované odrůdy konopí setého ve výše zmíněných dokumentech mají deklarovaný obsah THC, tudíž další kontrola není třeba.

 

Dotaz:
Žádost o poskytnutí informací dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím

Ministerstvo zemědělství je zadavatel veřejné zakázky:

Systémové číslo DNS: N006/17/V00003222
DNS v režimu zákona: Ano
videnční číslo ve VVZ: Z2017-025611
Název a popis předmětu
· Název: Dynamický nákupní systém 2017 na prostředky ICT v resortu MZe / 42.
KOLO - Nákup diskového pole MZe 2020+
· Klasifikace předmětu veřejné zakázky

Dle nařízení Komise (ES) č. 213/2008, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2195/2002, o společném slovníku pro veřejné zakázky (CPV), odpovídá předmět plnění veřejné zakázky následujícím položkám:
CPV 30233141-1 Vícenásobné diskové pole nezávislých disků (RAID)
CPV 30233190-9 Řídící jednotka diskové paměti
CPV 51610000-1 Instalace a montáž počítačů a zařízení pro zpracování dat
CPV 72261000-2 Podpora programového vybavení

Ministerstvo ve své výzvě pod názvem " Dynamický nákupní systém 2017 na prostředky ICT v resortu MZe (dále jen „DNS 2017“) - 42. KOLO - Nákup diskového pole MZe 2020" specifikuje rozsáhlé požadavky na disková pole a NAS prostředí. U zakázek obdobného charakteru ve srovnatelných resortech bývá obvyklé zpracovat před vydáním obdobné výzvy znalecký posudek na předmět veřejné zakázky.

Žádáme následující:
1. Vyjádření, zdali pro tuto výzvu byl zpracován příslušný znalecký posudek
2. Byl-li zpracován, poskytnout jeho kopii

Dovolujeme si požádat o poskytnutí požadované informace ve lhůtě nejpozději do 15 dnů od přijetí podání.

Odpověď:
K Vaší žádosti ze dne 5. ledna 2021 podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, kterou jste se obrátil na Ministerstvo zemědělství s žádostí o 1) Vyjádření, zda byl pro výzvu v rámci zadávacího postupu Dynamický nákupní systém 2017 na prostředky ICT v resortu MZe / 42.KOLO - Nákup diskového pole MZe 2020+ zpracován příslušný znalecký posudek a o 2) Poskytnutí kopie příslušného znaleckého posudku, sděluji následující.

Znalecký posudek byl zpracován a jeho kopii Vám zasílám v příloze tohoto dopisu. Nad rámec výše uvedeného uvádím, že zadávací postup je v současné době ve fázi po lhůtě pro podání nabídek, přičemž Ministerstvo zemědělství jako zadavatel obdrželo 4 nabídky a v tuto chvíli je posuzováno splnění zadávacích podmínek u cenově nejvýhodnější nabídky.

(Přílohy: 1. Posudek_MZe_Diskove pole MidRange_final.pdf)

 

Dotaz:
V souladu se zákonem č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, si Vás dovoluji požádat o poskytnutí informací a dokumentů týkajících se návrhu připravované vyhlášky o ochraně psů a koček při chovu za účelem rozmnožování, kterou se zrušuje vyhláška č. 21/2013 Sb., o stanovení podmínek při chovu psů a koček (dále jen „vyhláška“).

Konkrétně žádám o informace a dokumenty týkající se pracovní skupiny vytvořené Ministerstvem zemědělství za účelem přípravy vyhlášky o ochraně psů a koček při chovu za účelem rozmnožování (dále jen „pracovní skupina“).

Prosím o poskytnutí následujících informací a dokumentů:

(i) které konkrétní organizace a subjekty byly přizvány k pracovní skupině;

(ii) na základě jakých parametrů byly tyto organizace a subjekty vybrány k účasti na pracovní skupině;

(iii) kdo jednal za jednotlivé organizace a subjekty;

(iv) kdy přesně se uskutečnila jednotlivá jednání pracovní skupiny a kolik jich bylo celkem;

(v)  kdo se zúčastnil jednotlivých jednání pracovní skupiny;

(vi)  jak dlouho trvala jednotlivá jednání pracovní skupiny;

(vii)  zápisy z jednotlivých jednání.

Předmětné informace a dokumenty zašlete, prosím, v zákonné lhůtě elektronicky.

Odpověď:
Ministerstvo zemědělství obdrželo dne 13. ledna 2021 Vaše podání, ve kterém žádáte o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, a to o poskytnutí informací a dokumentů týkajících se návrhu připravované vyhlášky o ochraně psů a koček při chovu za účelem rozmnožování, kterou se zrušuje vyhláška č. 21/2013 Sb., o stanovení podmínek při chovu psů a koček. Konkrétně jste požádala o informace a dokumenty týkající se pracovní skupiny vytvořené Ministerstvem zemědělství s cílem připravit vyhlášku o ochraně psů a koček při chovu za účelem rozmnožování.

K Vašim dotazům uvádím následující.

K dotazu (i) které konkrétní organizace a subjekty byly přizvány k pracovní skupině

Z odůvodnění k návrhu vyhlášky o ochraně psů a koček při chovu za účelem rozmnožování, které bylo rozesláno do meziresortního připomínkového řízení, cituji: „Ministerstvo zemědělství vytvořilo pracovní skupinu, ve které kromě pracovníků Ministerstva zemědělství byli zástupci Státní veterinární správy a některých krajských veterinárních správ, zástupce Ústřední komise pro ochranu zvířat, zástupce Českomoravské kynologické unie, zástupce Českého svazu chovatelů (Sdružení chovatelů koček – chovatelská sekce Českého svazu chovatelů, která sdružuje chovatele ušlechtilých – čistokrevných – i domácích koček), zástupce Útulku pro opuštěná zvířata a odchyt Městské policie hl. m. Prahy, šéfredaktor časopisu Naše kočky a nezávislí odborníci pro chov koček a chov psů.“

K dotazu (ii) na základě jakých parametrů byly tyto organizace a subjekty vybrány k účasti na pracovní skupině

Parametry pro členství v pracovní skupině nebyly písemně stanoveny. Byly osloveny osoby, které se danou problematikou dlouhodobě a odborně zabývají.

K dotazu (iii) kdo jednal za jednotlivé organizace a subjekty

Konkrétní odpověď je přiložena níže.

K dotazu (iv) kdy přesně se uskutečnila jednotlivá jednání pracovní skupiny a kolik jich bylo celkem

Celkem se uskutečnila dvě jednání pracovní skupiny, a to dne 17. října 2019
a 22. září 2020.

 K dotazu (v) kdo se zúčastnil jednotlivých jednání pracovní skupiny

Jednání pracovní skupiny, které se uskutečnilo dne 17. října 2019, se zúčastnily tyto osoby:

Ing. P. J., Ing. J. N., JUDr. M. Ž. (Ministerstvo zemědělství),
MVDr. A. S., MVDr. Z. G., MVDr. J. V., MVDr. V. Ch. (Státní veterinární správa),
MVDr. J. Š. (Ústřední komise pro ochranu zvířat),
Bc. V. T. (Českomoravská kynologická unie),
Z. R. (Útulek pro opuštěná zvířata a odchyt Městské policie hl. m. Prahy),
Z. M. [Český svaz chovatelů (Sdružení chovatelů koček – chovatelská sekce Českého svazu chovatelů, která sdružuje chovatele ušlechtilých – čistokrevných – i domácích koček)],
Z. G. (šéfredaktor časopisu Naše kočky),
Ing. R. K. (nezávislý odborník).

Jednání pracovní skupiny, které se uskutečnilo dne 22. září 2020, se zúčastnily tyto osoby:
MVDr. P. T., Ph.D., MVDr. J. K., JUDr. J. T. (Ministerstvo zemědělství),
MVDr. S. N., MVDr. Z. G., MVDr. J. V., MVDr. A. S. (Státní veterinární správa),
Bc. V. T. (Českomoravská kynologická unie),
Z. R. (Útulek pro opuštěná zvířata a odchyt Městské policie hl. m. Prahy),
Z. M. [Český svaz chovatelů (Sdružení chovatelů koček – chovatelská sekce Českého svazu chovatelů, která sdružuje chovatele ušlechtilých – čistokrevných – i domácích koček)],
Z. G. (šéfredaktor časopisu Naše kočky),
Ing. R. K. (nezávislý odborník).

K dotazu (vi) jak dlouho trvala jednotlivá jednání pracovní skupiny

Odhadem se jednalo o několik hodin při každém jednání. Přesný čas nebyl zaznamenán. K dotazu (vii) zápisy z jednotlivých jednání

Zápisy z jednotlivých jednání, které by sloužily k veřejné publikaci, nebyly pořizovány.

Závěrem si Vás dovoluji informovat, že k seznámení veřejnosti s právními předpisy a jejich návrhy slouží meziresortní připomínkové řízení. Návrhy právních předpisů, jejich odůvodnění a další dokumenty jsou uveřejněny na internetových stránkách Úřadu vlády v eKLEPu pro veřejnost. https://apps.odok.cz/veklep

 

Dotaz:
Tímto podávám žádost o informace podle zák. č. 106/1999 Sb.:

- Byla již zaslána Komisi reakce na její stanovisko ze dne 14. 5. 2020, C(2020) 1351 final?

- Byly již v reakci na toto stanovisko přijata nějaká opatření?

Pokud taková reakce a opatření byly přijaty, prosím o poskytnutí takové reakce a informací o přijatých opatřeních.

Odpověď:
Žádostí o poskytnutí informací ze dne 21. ledna 2021 podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů), jste se obrátil na Ministerstvo zemědělství s následujícími dotazy:

„1. - Byla již zaslána Komisi reakce na její stanovisko ze dne 14. 5. 2020, C(2020) 1351 final?“

„2. Byly již v reakci na toto stanovisko přijata nějaká opatření?“

„3. Pokud taková reakce a opatření byly přijaty, prosím o poskytnutí takové reakce a informací o přijatých opatřeních.“

K bodu č. 1 a 2 žádosti Vám sděluji, že reakce na stanovisko Komise ze dne 14. května 2020 byla Evropské komisi odeslána Ministerstvem zahraničních věcí dne 15. května 2020 a součástí odeslané reakce jsou i přijatá opatření.

K bodu č. 3 žádosti bylo Ministerstvem zemědělství vydáno rozhodnutí čj. 4233/2021-MZE-15131.

 

Dotaz:
V § 2d odst. 1) zákona č. 257/1999 Sb. o zemědělství se uvádí cituji:

1. Účel programů k podpoře aktivit, které jsou financovány výhradně z národních zdrojů, včetně rozsahu finančních prostředků připadajících na tyto programy schvaluje pro každý rok Poslanecká sněmovna současně se státním rozpočtem.

Dne 18.12. 2020 Poslanecká sněmovna schválila na základě sněmovního tisku č. 1088/0 Návrh rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu na rok 2021. Na straně č. 9 v části 3. s názvem Národní dotace je tabulka s přehledem 23 národních dotací a informací o přidělené dotaci z kapitoly MZe pro rok 2021 ve výši celkem 3 721 500 tis. Kč ze státního rozpočtu.
Dne 4.12.2019 schválila PS na základě sněmovního tisku 653/0 Návrh rozpočtu SZIF na rok 2020.
Na straně 14 v části 3 s názvem Národní dotace obsahuje Návrh rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu na rok 2020 je tabulka s přehledem 23 národních dotací včetně uvedení částky vyčleněné v tis. Kč na konkrétní jednotlivé programy a také celkovou výši dotace z kapitoly MZe pro rok 2020 ve výši 3 721 500 tis. Kč ze státního rozpočtu.

struktura řádku tabulky např. 

1.D. Podpora včelařství                                     105 000 tis. Kč
1.I. Podpora vybudování kapkové závlahy   35 000 tis. Kč
atd.

 

  1. Žádám o poskytnutí tabulky se schváleným rozpisem finančních prostředků jednotlivých národních dotací z rozpočtu SZIF na rok 2021.

  2. Žádám o sdělení, proč byl rozpočet SZIF na rok 2021 připraven a schválen bez rozpisu částek na jednotlivé programy a byl změněn přístup ke zpracování této části oproti minulým rokům.

  3. Žádám o vysvětlení a výklad ustanovení §2 odst. 1., tzn., zda zákonodárce měl na mysli schvalovat částky k jednotlivým programům jednotlivě nebo jen celkovou částku na všechny národní dotace ze státního rozpočtu.

  4. Žádám o sdělení, kdo je v současnosti v souladu s platnou legislativou oprávněn zpracovat rozpis celkové schválené částky na rok 2021 na jednotlivé programy, projednat, schválit a podepsat, když se legislativa neměnila.

Odpověď:
Na základě zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, jste se dne 25. ledna 2021 obrátil na Ministerstvo zemědělství (dále jen „ministerstvo“) s žádostí o zaslání následujících informací:

„1. Žádám o poskytnutí tabulky se schváleným rozpisem finančních prostředků jednotlivých národních dotací z rozpočtu SZIF na rok 2021.

2. Žádám o sdělení, proč byl rozpočet SZIF na rok 2021 připraven a schválen bez rozpisu částek na jednotlivé programy a byl změněn přístup ke zpracování této části oproti minulým rokům.

3. Žádám o vysvětlení a výklad ustanovení §2 odst. 1., tzn., zda zákonodárce měl na mysli schvalovat částky k jednotlivým programům jednotlivě nebo jen celkovou částku na všechny národní dotace ze státního rozpočtu.

4. Žádám o sdělení, kdo je v současnosti v souladu s platnou legislativou oprávněn zpracovat rozpis celkové schválené částky na rok 2021 na jednotlivé programy, projednat, schválit a podepsat, když se legislativa neměnila.“

K bodu č. 1 Vám v příloze zasílám tabulku s doplněnými finančními prostředky podle jednotlivých dotačních programů.

K bodu č. 2 žádosti uvádím, že materiál k návrhu rozpočtu SZIF obsahoval kapitolu o rozpočtu národních dotací poprvé na rok 2020, kdy byl uveden s rozpisem na jednotlivé programy. V dalším roce byl schvalován bez tohoto podrobného rozpisu. Shodným způsobem se přistupuje v rámci schvalování rozpočtu za další zásadní oblasti – tj. přímé platby a podpory v rámci Programu rozvoje venkova. Neexistuje striktně dané ustanovení (předpis), v jakém formátu schvalovat kapitolu národních dotací v materiálu k návrhu rozpočtu. Zvolený způsob nemá na částky na jednotlivé programy národních dotací vliv.

K bodu č. 3 a 4 sděluji, že návrh dotačních programů a alokací jednotlivých programů vypracovává každoročně ministerstvo v rámci materiálu Dotační programy zemědělství pro příslušný kalendářní rok poskytované podle §1, § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zemědělství“).

Po schválení poradou vedení ministerstva je materiál projednán a schválen vládou ČR a následně pak Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR (dále jen „Poslaneckou sněmovnou“) současně se státním rozpočtem. Dotační programy jsou podle § 2d odst. 2 výše zákona o zemědělství od roku 2020 prováděny Státním zemědělským intervenčním fondem, s výjimkou dotačního programu 6. Genetické zdroje (ten je prováděn ministerstvem), a jsou administrovány na základě ministerstvem vydaných zásad.

Dotační programy pro rok 2021 schválila Poslanecká sněmovna jako sněmovní tisk č. 1086, který Vám zasílám v příloze, a který je rovněž veřejně přístupný na webu Poslanecké sněmovny.

 

Dotaz:
Žádost o poskytnutí dat o příjemcích podpory VaV programů MZE
Obracím se na Vás v souvislosti s realizací projektu Technologické agentury ČR „Hodnocení ekonomických dopadů podpory výzkumu a vývoje na firemní sektor (TL03000153)“ s prosbou o poskytnutí informací o žádostech o veřejnou podporu (úspěšných a neúspěšných žadatelích). Konkrétně se jedná o informace o projektech včetně IČO, informací o žadatelích, programu podpory, datumech týkající se projektu, vyše celkových a způsobilých nákladů, míře podpory a další informace vycházející ze strukturovaného monitorovacího systému. Informace o příjemcích podpory potřebujeme především u projektů souvisejících se stimulací Vědy a Výzkumu (VaV), tedy u programů: - Program výzkumu v agrárním sektoru 2007-2012 - Výzkum v agrárním sektoru (VAK) - Komplexní udržitelné systémy v zemědělství 2012-2018 (KUS) - Program aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství na období 2017 - 2025, ZEMĚ Informace o žadatelích, příjemcích podpory a podaných projektech budou použity pro výzkumné aktivity související s projektem TL03000153. Prosím o dodání datové matice ideálně ve formátu MS Excel, kde jeden řádek = jedna žádost a sloupce představují jednotlivé charakteristiky žádosti. Žádost předkládám na základě Zákona č. 106/1999 Sb. O svobodném přístupu k informacím.

Odpověď:
K Vaší žádosti ze dne 25. ledna 2021 podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, ohledně poskytnutí dat o příjemcích podpory Vědy a Výzkumu (VaV)  programů Ministerstva zemědělství, jež vychází z realizace projektu Technologické agentury ČR „Hodnocení ekonomických dopadů podpory výzkumu
a vývoje na firemní sektor (TL03000153)
“, Vám zasílám v přílohách veškerá dostupná data k Vámi konkretizovaným programům souvisejících se stimulací Vědy a Výzkumu. Jedná se o:

  • Program výzkumu v agrárním sektoru 2007-2012,

  • Výzkum v agrárním sektoru (VAK),

  • Komplexní udržitelné systémy v zemědělství 2012-2018 (KUS),

  • Program aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství na období 2017 - 2025, ZEMĚ.
    V případě dalších dotazů souvisejících s řešením výše uvedeného projektu TL03000153, kontaktujte oddělení Národní agentury pro zemědělský výzkum, Ing. Š. S., Ph.D.

(Přílohy: 1. QH - Hodnocení Programu výzkumu v agrárním sektoru 2007 – 2012; 2. QH - Přehled projektů Programu výzkumu v agrárním sektoru  2007 – 2012; 3. QI - Hodnocení programu Výzkum v agrárním komplexu 2009 – 2014, VAK; 4. QI - Přehled projektů programu Výzkum v agrárním komplexu 2009 – 2014, VAK; 5. QJ - Ex-post evaluace programu Komplexní udržitelné systémy v zemědělství 2012-2018, KUS; 6. QJ - Přehled projektů programu Komplexní udržitelné systémy v zemědělství 2012-2018, KUS; 7. QK - Interim evaluace Programu aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství na období 2017–2025, ZEMĚ; 8. QK - Přehled projektů Programu aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství na období 2017–2025, ZEMĚ)

 

Dotaz:
Žádost o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb. - Upřesnění

Podle zákona č. 106/1996 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, žádáme o zaslání elektronické kopie zápisů z jednání Mezirezortní komise k problematice černého trhu s vínem zřízené Ministerstvem zemědělství za účelem novely zákona č. 321/2004 Sb. zákonem č. 26/2017 Sb. s vyloučením těch informací, o kterých  to stanoví zákon.

Odpověď:
Ministerstvo zemědělství obdrželo dne 25. ledna 2021 Vaši žádost podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, ve které žádáte „o zaslání elektronické kopie zápisů z jednání Mezirezortní komise k problematice černého trhu s vínem zřízené Ministerstvem zemědělství za účelem novely zákona č. 321/2004 Sb. zákonem č. 26/2017 Sb. s vyloučením těch informací, o kterých to stanoví zákon“.

V přílohách tohoto dopisu Vám zasílám požadované dokumenty.

(Přílohy: 1. Zápis z 1. zasedání meziresortní komise k problematice černého trhu s vínem; 2. Zápis z 2. zasedání meziresortní komise k problematice černého trhu s vínem; 3. Zápis z 3. zasedání meziresortní komise k problematice černého trhu s vínem)

 

Dotaz:
Žádost o poskytnutí informace podle zákona č. 106/1999 Sb.
Obracím na vás, jakožto Povinný subjekt, s žádostí o poskytnutí informací dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, a to formou odpovědi na níže uvedené otázky:

Vytvořil Povinný subjekt metodický pokyn pro Orgány státní správy myslivosti zaměřující se na prohlašování pozemků za nehonební, případně na následky takového prohlášení?

Je-li odpověď na uvedenou otázku „ANO“, pak žádám o zaslání tohoto metodického pokynu.

Odpověď:
Ministerstvo zemědělství obdrželo Vaši žádost o poskytnutí informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, ve které žádáte o informaci, zda Ministerstvo zemědělství vytvořilo metodický pokyn pro orgány státní správy myslivosti zaměřující se na prohlašování pozemků za nehonební, případně na následky takového prohlášení. Dále žádáte o jeho poskytnutí v případě, že Ministerstvo zemědělství takový metodický pokyn vydalo.

K Vaší žádosti sděluji, že metodický pokyn pro orgány státní správy myslivosti ohledně prohlašování pozemků za nehonební podle zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů, nebyl Ministerstvem zemědělství vydán.

 

Dotaz:  34 x
Žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím.

Jelikož jste dle ustanovení § 2 zákona o svobodném přístupu k informacím tzv. povinným subjektem, uplatňuji tímto právo na informace garantované mě jako občanovi České republiky Listinou základních práv a svobod a žádám Vás o sdělení následujících informací:

Seznam dotací pro holding Agrofert (včetně jeho dceřinných společností), které povinný subjekt začal vymáhat nebo vymohl zpět, a to v rozsahu

název příjemce dotace,
výše dotace,
datum, kdy povinný subjekt zahájil proces zpětného vymáhání dotace,
datum, kdy byla dotace úspěšně vrácena státu.

Kopii jakéhokoliv stanoviska, memoranda, posudku, metodiky či jiného obdobného dokumentu, o něž se povinný subjekt opírá při výkladu zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů.

Holdingem Agrofert se myslí společnost Agrofert, a. s., IČO: 26185610 se sídlem Pyšelská 2327/2, Chodov, 149 00 Praha 4. Seznam dceřinných společností je dostupný například na https://www.hlidacstatu.cz/subjekt/26185610.

Mám silné podezření, že v případě přidělování veřejných prostředků společnostem z holdingu Agrofert je postupováno mnoha zadavateli veřejných zakázek v rozporu se zákonem. Proto si Vás dovoluji upozornit, že organizace Transparency International vydala Manuál pro řešení situací střetu zájmů ve veřejných zakázkách, který je dostupný zde. Manuál Vám jako veřejnému zadavateli může výrazně pomoci střet zájmů eliminovat.

Informace doručte na mou emailovou adresu.

Odpověď: 34 x
Podáním ze dne xx. ledna 2021 jste se obrátil/a podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, na Ministerstvo zemědělství se žádostí o poskytnutí seznamu dotací pro holding Agrofert (včetně jeho dceřiných společností), které povinný subjekt začal vymáhat nebo vymohl zpět.

Seznam požadovaných společností Vám zasílám v příloze.

Ministerstvo zemědělství postupuje mimo jiné v souladu se zákonem č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, ve znění pozdějších předpisů.

Důvodem pro vymáhání podpor je, že uvedené společnosti nebyly oprávněnými příjemci podpory. Podpora byla dle Zásad, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací pro příslušný kalendářní rok na základě § 1, § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, pravidel dotačního programu 1.I. Podpora vybudování kapkové závlahy a 1.R. Podpora restrukturalizace ovocných sadů, určená pouze pro malé a střední podniky. Vzhledem ke skutečnosti, že společnosti patřící do holdingu Agrofert jsou velké podniky, nejsou oprávněnými příjemci podpory, a proto je podpora vyplacená těmto subjektům vymáhána zpět.

(Přílohy: 1. Přehled vymáhaných podpor Agrofert)

 

Dotaz:
Žádost podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím

Jelikož jste dle ustanovení § 2 zákona o svobodném přístupu k informacím tzv. povinným subjektem, uplatňuji tímto právo na informace garantované mně jako občanovi České republiky Listinou základních práv a svobod a žádám Vás o sdělení následujících informací:

Informaci, zda povinný subjekt vyplácel či vyplácí jakékoliv plnění na základě veřejné zakázky holdingu Agrofert (nebo kterékoliv z jeho dceřiných společností) i po dni 6. 12. 2017, kdy se A. B. stal premiérem menšinové vlády. Pokud ano, žádám o poskytnutí seznamu takových veřejných zakázek přidělených v časovém rozmezí od 6. 12. 2017 do 31. 12. 2020, a to v rozsahu

název společnosti, které byla přidělena veřejná zakázka,
výše plnění veřejné zakázky,
datum, kdy povinný subjekt rozhodl o přidělení veřejné zakázky.

Kopii jakéhokoliv stanoviska, memoranda, posudku, metodiky či jiného obdobného dokumentu, o něž se povinný subjekt opírá při výkladu zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů.

Holdingem Agrofert se myslí společnost Agrofert, a. s., IČO: 26185610 se sídlem Pyšelská 2327/2, Chodov, 149 00 Praha 4. Seznam dceřiných společností je dostupný například na https://www.hlidacstatu.cz/subjekt/26185610.

Mám silné podezření, že v případě přidělování veřejných prostředků společnostem z holdingu Agrofert je postupováno mnoha zadavateli veřejných zakázek v rozporu se zákonem. Proto si Vás dovoluji upozornit, že organizace Transparency International vydala Manuál pro řešení situací střetu zájmů ve veřejných zakázkách, který je dostupný zde. Manuál Vám jako veřejnému zadavateli může výrazně pomoci střet zájmů eliminovat.

Informace doručte na mou emailovou adresu.

Odpověď:
Podáním ze dne 28. ledna 2021 jste se obrátil podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, na Ministerstvo zemědělství se žádostí o poskytnutí informace, „zda povinný subjekt vyplácel či vyplácí jakékoliv plnění na základě veřejné zakázky holdingu Agrofert (nebo kterékoliv z jeho dceřiných společností) i po dni 6. 12. 2017, kdy se A. B. stal premiérem menšinové vlády. Pokud ano, žádám o poskytnutí seznamu takových veřejných zakázek přidělených v časovém rozmezí od 6. 12. 2017 do 31. 12. 2020, a to v rozsahu

název společnosti, které byla přidělena veřejná zakázka,
výše plnění veřejné zakázky,
datum, kdy povinný subjekt rozhodl o přidělení veřejné zakázky.“  

K výše uvedenému dotazu Vám sděluji, že Ministerstvo zemědělství nevyplácelo v požadovaném časovém období žádné plnění na základě veřejné zakázky holdingu Agrofert (nebo kterékoliv z jeho dceřiných společností).

Dále uvádím, že Ministerstvo zemědělství postupuje v souladu se zákonem č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, ve znění pozdějších předpisů.

 

Dotaz:
Žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím.

Dle ustanovení § 2 zákona o svobodném přístupu k informacím Vás jako povinný subjekt ve smyslu tohoto zákona a s odvoláním na Ústavou zaručené právo na informace žádám o sdělení následujících informací:

1. Seznam dotací pro holding Agrofert (včetně jeho dceřiných společností), které Vaše ministerstvo poskytlo od roku 2014 do dnešního dne včetně uvedení názvu příjemce dotace a výše dotace;

2. Seznam dotací pro uvedený holding, jejichž vrácení Vaše ministerstvo vymáhá včetně data, kdy bylo vymáhání zahájeno;

3. Seznam dotací pro uvedený holding, jejichž vrácení Vaše ministerstvo dosud úspěšně vymohlo, včetně data, kdy byla dotace vrácena.

4. Kopii dokumentu (stanoviska, memoranda, posudku, metodiky a pod.) o něž se vaše ministerstvo opírá při výkladu zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů.

Holdingem Agrofert se myslí společnost Agrofert, a. s., IČO: 26185610 se sídlem Pyšelská 2327/2, Chodov, 149 00 Praha 4. Seznam dceřiných společností je dostupný například na https://www.hlidacstatu.cz/subjekt/26185610.

Informace doručte, prosím,  na mou emailovou adresu.

Odpověď:
Podáním ze dne 28. ledna 2021 jste se podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, obrátil na Ministerstvo zemědělství s žádostí o sdělení následujících informací:

1. Seznam dotací pro holding Agrofert (včetně jeho dceřiných společností), které Vaše ministerstvo poskytlo od roku 2014 do dnešního dne včetně uvedení názvu příjemce dotace a výše dotace;

2. Seznam dotací pro uvedený holding, jejichž vrácení Vaše ministerstvo vymáhá včetně data, kdy bylo vymáhání zahájeno;

3. Seznam dotací pro uvedený holding, jejichž vrácení Vaše ministerstvo dosud úspěšně vymohlo, včetně data, kdy byla dotace vrácena.

4. Kopii dokumentu (stanoviska, memoranda, posudku, metodiky a pod.) o něž se vaše ministerstvo opírá při výkladu zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů.“.

K bodu č. 1 Vám v příloze č. 1 zasílám přehled dotací poskytnutých od roku 2014 holdingu Agrofert (včetně jeho dceřiných společností).

K bodu č. 2 Vám v příloze č. 2 zasílám seznam společností, u nichž bylo zahájeno vymáhání vrácení dotací.

K bodu č. 3 Vám sděluji, že Ministerstvo zemědělství k dnešnímu dni dosud nevymohlo žádnou požadovanou dotaci.

K bodu č. 4 uvádím, že Ministerstvo zemědělství postupuje mimo jiné v souladu se zákonem č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, ve znění pozdějších předpisů.

Důvodem pro vymáhání podpor je, že uvedené společnosti nebyly oprávněnými příjemci podpory. Podpora byla dle Zásad, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací pro rok 20xx  na základě § 1, § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, pravidel dotačního programu 1.I. Podpora vybudování kapkové závlahy a 1.R. Podpora restrukturalizace ovocných sadů, určená pouze pro malé a střední podniky. Vzhledem ke skutečnosti, že společnosti patřící do holdingu Agrofert jsou velké podniky, nejsou oprávněnými příjemci podpory, a proto je podpora vyplacená těmto subjektům vymáhána zpět.

(Přílohy: 1. Agrofert_přehled dotací_2014_2020..pdf; 2. Přehled vymáhaných podpor Agrofert.pdf)

 

Dotaz:
Žádost o poskytnutí informace ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

Prosím o odpověď z jakého důvodu a na základě jakého zákona dotuje MZ podniky pana A.B. ze státního rozpočtu,když je příslušné úřady EU zastavily?

Tato elektronická adresa je adresou pro doručování ve smyslu § 14 odst. 2 Zákona o svobodném přístupu k informacím. Na tuto adresu žádám i o doručení do vlastních rukou (případně rozhodnutí o odmítnutí žádosti) postupem podle § 19 odst. 8 Správního řádu. Řádným a včasným zpřístupněním informace na základě této žádosti beru na vědomí, že jste splnili svou povinnost podle Zákona 106/1999 Sb.

Vámi poskytnutá informace bude automaticky zveřejněna na stránkách www.informaceprovsechny.cz. Použitím této služby žadatel s takovým zveřejněním vyjádřil souhlas. Tím také splníte povinnost zveřejnit informace způsobem umožňující dálkový přístup (§ 5, odst. 3 Zákona 106/1999 Sb.). 

Ochrana osobních údajů žadatele:
Jako provozovatel služby Informace pro všechny vás žádáme, abyste do odpovědi a případných příloh NEUVÁDĚLI ŽÁDNÉ OSOBNÍ ÚDAJE ŽADATELE. Pro plnou identifikaci žadatele ve vaší odpovědi stačí jméno, příjmení a unikátní e-mailová adresa, kterou vygeneroval náš systém pro daný dotaz. Při uveřejnění vaší odpovědi na stránkách Informace pro všechny dochází k zveřejnění na stránkách www.infoprovsechny.cz. Pokud text odpovědi obsahuje osobní údaje, k jejichž zveřejnění vám žadatel nedal souhlas, dochází jejich uveřejněním k porušení ochrany osobních údajů. Jako povinný subjekt jste podle zákona správcem osobních údajů žadatele, které jste povinni zpracovávat pouze za účelem vyřízení žádosti o poskytnutí informace. Při uveřejnění informací zákon předpokládá zveřejnění poskytnutí informací, nikoliv zveřejnění identifikačních údajů žadatele.

Vyloučení odpovědnosti: Tato zpráva a jakékoliv odpovědi na ni budou uveřejněny na stránkách Informace pro všechny. Naše pravidla o ochraně osobních údajů a autorských právech si přečtěte: https://infoprovsechny.cz/help/officers

Upozorňujeme na zpoždění zveřejňování dotazů a odpovědí v některých případech.

Pokud jste poskytovatelem informací a považujete naši službu za užitečnou, požádejte IT nebo oddělení spravující vaše webové stránky o propojení s našimi stránkami – ideálně tam, kde uveřejňujete povinné informace.

Odpověď:
Podáním ze dne 28. ledna 2021 jste se podle zákona č. 106/1999 Sb., o svodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, obrátila na Ministerstvo zemědělství s dotazem „z jakého důvodu a na základě jakého zákona poskytuje Ministerstvo zemědělství dotace ze státního rozpočtu podnikům A. B.“.

Ministerstvo zemědělství se obecně při přidělování dotací opírá o zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech, ve znění pozdějších předpisů. Dále vychází ze zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu a vývoje), ve znění pozdějších předpisů. Podpory týkající se lesního hospodářství jsou poskytovány na základě § 46 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Podpory ve vodním hospodářství jsou poskytovány v souladu se zákonem č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon).

Zemědělským a potravinářským podnikům Ministerstvo zemědělství poskytovalo dotace na základě Zásad, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací na základě § 1, § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, a to do konce roku 2019, od 1. ledna 2020 přešlo poskytování těchto dotací do kompetence Státního zemědělského intervenčního fondu.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.