Americká vláda vyplatí pracovníkům v zemědělství kvůli covid-19 podpůrnou dávku

10. 9. 2021

Federální ministr zemědělství Tom Vilsack u příležitosti oslav svátku práce (Labor Day) vyhlásil podpůrný program ve výši 700 mil. USD, který míří na všechny pracovníky v sektorech zemědělství, zpracování masa a prodeje potravin. Každý legálně zaměstnaný pracovník obdrží jednorázovou částku do výše 600 USD jako úlevu na výdajích vzniklých v důsledku pandemie.

Vzhledem k tomu, že jde o profese, kde není možná práce z domova, je tato pomoc určena na úhradu přiměřených a nezbytných osobních, rodinných nebo životních nákladů jako např. náklady na osobní ochranné prostředky, péči o závislé osoby a výdaje spojené s karanténou nebo testováním. Tento program je dalším způsobem, jak plnit cíl administrativy ve smyslu oživení ekonomiky formou poskytnutí pomoci komunitám, na které se v minulých podpůrných programech nedostalo.

Vyhlášení možnosti podávat žádosti se očekává v říjnu a výplata pak v řádu měsíců. Zajímavostí je, že řešení se hledá i pro pracovníky v zemědělství zaměstnané načerno, na které se výše uvedený program z legislativních důvodů nemůže vztahovat.

Nedostatek pracovníků podstatně narušuje fungování dodavatelských řetězců

Od výroby potravin a nápojů, přes dopravu až po prodej se všichni aktéři potýkají s nezájmem o volná pracovní místa. Zaměstnavatelé se snaží na situaci reagovat růstem mezd (meziroční nárůst u výrobních a nevedoucích pozic v červenci činil 6 %), zlepšení situace ale stále není v dohledu. Přitom výdaje spotřebitelů již dosáhly úrovně před pandemií covid. Když se k tomu ještě přidají zvyšující se ceny surovin a pohonných hmot, inflační tlaky začínají nabývat na síle.

Nefunkční systém dodávek (tedy nejen v oblasti potravinářství) údajně stojí za nižším růstem americké ekonomiky, který v meziročním srovnání ve druhém kvartálu dosáhl úrovně 6,5 % oproti předpovědím na úrovni vyšší než 8 %. Podle některých dostupných informací dostávají maloobchodní prodejny s potravinami někdy jen 40 % objednaného zboží a výrobci očekávají, že tyto výpadky budou trvat až do příštího roku.

Práce z domova, silný příklon k e-commerce a nezanedbatelné obavy spotřebitelů z nejnovější mutace delta ještě ztěžují již tak komplikovanou situaci. Někteří prodejci se snaží obejít stávající distribuční systém a zajistit si zásoby přímými dodávkami od producentů nebo distribučních center. Někteří producenti naopak omezují nabídku výrobků v portfoliu na ty nejúspěšnější. Pro exportéry potravin a nápojů ze všech zemí včetně České republiky je další překážkou skokový nárůst ceny mezinárodní dopravy, která v řadě případů narostla až pětinásobně, přičemž dodací lhůty se až ztrojnásobily. Nicméně, cíl všech aktérů je jednoduchý – udržet se na trhu v množství zásob dostatečném pro rostoucí poptávku.

 

Zpracoval: P. Ježek
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.,
mob: +1 202 507-3859, mob ČR: +420 601 558 079, petr_jezek@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.