Bosna a Hercegovina podepsala se Světovou bankou dohodu o půjčce na zvýšení konkurenceschopnosti zemědělství
Podle portálu „e Kapija“ došlo v těchto dnech v Bosně a Hercegovině k podpisu dvou dohod mezi Světovou bankou a Vládou Bosny a Hercegoviny o půjčce Světové banky na zlepšení zdravotního systému a zvýšení konkurenceschopnosti zemědělství.
Půjčka, která je určená na zvýšení konkurenceschopnosti zemědělství je v celkové výši 61,4 mil. EUR. Polovina z této částky je určena pro Federaci Bosny a Hercegoviny a druhá část tedy 30,7 mil. EUR pro Republiku Srbskou.
Půjčka je poskytnuta s odloženou splatností 7 let a země ji bude splácet po dobu 32 let. Servis splátek budou zajišťovat samostatně jednotlivé entity za dohledu Světové banky a Ministerstva financí Bosny a Hercegoviny. Je pravděpodobné, že část prostředků bude využita pro nákup skotu a genetického materiálu a zemědělské techniky, a zvláště v Republice Srbské, i na nákup lesní techniky.
V následujícím období se tak otevřou příležitosti i pro české firmy, které by se do těchto dodávek mohly zapojit. Očekává se, že by například realizace projektů na nákup lesní techniky pro Republiku Srbskou, na něž některé české firmy již podávaly své nabídky, mohla být zahájena počátkem příštího roku.
V Srbsku zahájena výstava WINE VISION BY OPEN BALKAN (1. – 4. 9. 2022)
Ve čtvrtek 1. 9. 2022 byla na výstavišti v Bělehradě za účasti čelných představitelů Srbska, Albánie, Severní Makedonie a také Černé Hory zahájena regionální vinařská výstava WINE VISION BY OPEN BALKAN, kde se poprvé pod záštitou vlád zemí Srbska, Albánie a Severní Makedonie prezentují vinařství z těchto zemí.
Ze Srbska se představuje 160 vinařství, z Albánie 26 a ze Severní Makedonie 47 vinařství. Kromě těchto zemí se na výstavě představují i vinařství nebo společnosti zabývající se obchodem s vínem ze Slovinska, Chorvatska, Černé Hory, Francie, Chile, Argentiny, Itálie, Bosny a Hercegoviny a dalších zemí.
Dále se v rámci výstavy prezentuje také cca 20 společností zabývajících se výrobou ovocných destilátů. První den byla výstava určena jen pro oficiální hosty a pozvané odborníky, v dalších dnech je otevřená i pro širší veřejnost. Srbsko a další země prezentují své úspěchy ve vinařské oblasti. Především v Srbsku bylo v posledních letech dosaženo velkého posunu, a to jak v počtu vinařství, tak především v kvalitě výrobků.
V Srbsku se vinná réva pěstuje na ploše 20 113 ha a ročně se vypěstuje kolem 160 000 tun vinných hroznů. Na výstavu byli prostřednictvím Velvyslanectví Srbska v Praze zváni i obchodníci s vínem z České republiky, ale podle dostupných informací se k B2B jednání přihlásila pouze jedna česká společnost, což bylo způsobeno i pozdní informací o konání výstavy a jejím termínem v době vinobraní.
Účast na výstavě nebo alespoň její návštěva může být pro české obchodníky s vínem, ale i pro české vinaře prospěšná. Prvně jmenovaní mohou na místě nalézt nové partnery a setkat se se stávajícími partnery a druzí pak mohou, kromě prezentace svých výrobků vidět, jakým směrem se ubírá vývoj ve výrobě vína v regionu zemí západního Balkánu.
Česko dováží víno především ze Severní Makedonie, odkud se za loňský rok dovezlo 426 870 litrů vína za 7,7 mil. Kč a za první půlrok tohoto roku již 702 058 litrů za 11,2 mil. Kč. Ze Srbska je zatím dovoz vína minimální. Letos se za první pololetí dovezlo jen 880 litrů vína za 225 000 Kč a za celý loňský rok 3 629 litrů za 401 000 Kč. Jedná se především o jednorázové dovozy vína pro potřeby restaurací, které mají v nabídce i srbské speciality.
Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz