ČÍNA již podruhé nezaznamenala nové případy nákazy

29. 5. 2020

Za čtvrtek 28. května 2020 nenahlásila Čína žádný nový případ ani oběť onemocnění COVID-19. Po pátku 22. května je to teprve podruhé, kdy nebyly z Číny hlášeny přírůstky těchto statistik.

Celkem bylo v Číně doposud zaznamenáno 82,995 případů nákazy, z toho aktivních je sedmdesát, celkem na ni zemřelo 4,634 lidí. Čína hodlá poskytnout své ekonomice postižené koronavirem záchranný balíček ve výši 559 miliard USD. Spojené státy americké v reakci na schválení nového bezpečnostního zákona pro Hongkong zvažují možné obchodní sankce.

Z čínské strany jsou nadále uplatňovány restrikce pro vstup cizích státních příslušníků do země, víza vydaná před omezením vstupu jsou prozatím neplatná. V průběhu června by však mohlo dojít k pozvolnému uvolňování podmínek pro cestování.

Čína oznámila, že pro záchranu podniků a pracovních míst poskytne záchranný balíček ve výši 559 miliard USD. Jedná se o největší záchranný plán v čínské historii a měl by umožnit postiženým firmám snížit své náklady prostřednictvím osvobození od daně, snížení úrokových měr, odpuštění příspěvků do fondů sociálního zabezpečení apod. Mimoto se Čína také zavázala navýšit výdaje veřejného rozpočtu a emisi státních dluhopisů o dva biliony čínských yuanů.

Během zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců byl schválen kontroverzní bezpečnostní zákon pro Hongkong. Kritici se obávají, že jeho přijetí povede k omezení míry autonomie, které se této bývalé britské kolonii dostává, a fakticky zanikne princip “jeden stát, dva systémy”. Ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo se vyjádřil, že za současné situace Hongkong nedisponuje dostatečnou autonomií vůči ústřední čínské vládě. Čeká se, jakým způsobem USA zareagují, ale je možné, že na Hongkong uvalí sankce, omezí investice nebo přijde o zvýhodněné podmínky pro obchod. Zároveň USA oslovují spojence, aby je v případných sankcích vůči Číně následovaly. Dá se předpokládat, že následky tohoto rozhodnutí dopadnou primárně na samotný Hongkong a dále zkomplikují jeho situaci.

I přes zdržení při setbě, které způsobila epidemie nového koronaviru, se v Číně očekává dobrá sklizeň. Pomocnou ruku v tomto případě čínským farmářům nabízí moderní technologie, díky nimž jsou schopni odvádět stejné množství práce v podstatně kratším čase a optimalizovat své zdroje. Čínská média hovoří například o využívání dronů při aplikací pesticidů na polích, kamer s vysokým rozlišením a půdních senzorů při hnojení. Rozvíjí se také půjčování zemědělské techniky pomocí aplikací a zapojení velkých dat.   

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrej.placek@mze.cz

29.5.2020

        

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.