Čína určila další směr vývoje zemědělské politiky
V neděli 21. února zveřejnila Čína strategický dokument nazývaný Dokument č. 1, který stanovuje základní priority pro budoucí vývoj čínské zemědělské politiky a předkládá základní plán pro jejich naplnění.
Další směřování čínské zemědělské politiky v podstatě odpovídá nedávným prohlášením prezidenta Si Ťin-pchinga a ministra zemědělství Tchang Žen-ťiena, kteří zdůrazňovali potřebu vyšší míry soběstačnosti produkce, a to zejména u základních obilovin. Dokument mimo jiné stanovuje konkrétní produkční cíle na rok 2021. Objem vyprodukovaných obilovin má v letošním roce přesáhnout 650 milionů tun (v roce 2020 se jednalo o 669 milionů tun) a vytvořeno má být přes 6,6 milionů hektarů kvalitní obdělávatelné půdy. Zajištění stabilní a dostatečné produkce strategických obilovin se stane i významným politickým úkolem pro vládní úředníky a stranické činitele v jednotlivých regionech.
Ministerstvo zemědělství a venkova Čínské lidové republiky již dříve avizovalo, že aktuální výzvu představuje i zajištění vyšší soběstačnosti u semen, osiv a genetických zdrojů hospodářských zvířat, což je nyní jednou z hlavních priorit v Dokumentu č. 1. Ačkoli Čína tvrdí, že je v produkci většiny osiv a semen soběstačná, přetrvávají obavy, že vyšlechtění nových odolnějších a výnosnějších odrůd v zahraničí povede k upozadění domácí produkce. Pro zajištění soběstačnosti a konkurenceschopnosti domácí produkce hodlá Čína významně podporovat vývoj a výzkum v tomto odvětví za využití GMO a moderních technologií.
Čína přislíbila, že za účelem efektivnější podpory pěstitelů kukuřice a sójových bobů, tedy významných surovin pro výrobu krmiv, provede změny ve své dotační politice. Z hlediska mezinárodního agrárního obchodu si Čína v Dokumentu č. 1 klade za cíl optimalizovat jeho strukturu a diverzifikovat zdroje agrárních importů.
Ondřej Plaček
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.cz