EU otevřela hranice pro občany Srbska

3. 7. 2020

Od 1. července mohou občané Srbska cestovat do zemí EU bez nutnosti předložit negativní test na COVID-19 či povinné karantény.

Došlo tak k úplné liberalizaci pohybu osob mezi ČR a Srbskem. Volný pohyb osob je bezesporu přínosem i pro vzájemný obchod. Nemožnost být fyzicky přítomen při výběru například omezila export vysokobřezích jalovic, o které je v regionu tradičně zájem.

Při návštěvě Srbska doporučujeme sledovat aktuální informace. V sedmi a půlmilionové  zemi v posledních dnech  stále vzrůstá počet nově nakažených. Ve čtvrtek 2. července bylo potvrzeno již 359 nových případů výše uvedené nemoci a vláda reagovala přijetím opatření, které by měla tento trend zastavit. Nejhorší situace je v Bělehradě. Podle dostupných informací vyhlásí primátor Zoran Radojič ještě  během dnešního dne (3. 7.) povinné nošení roušek v obchodech a  městské hromadné dopravě a omezení provozu nočních klubů.

Pěstitelé višní letos bez zisku 

Přestože ceny ovoce a zeleniny patří nejen v ČR k těm v letošním roce nejrychleji rostoucím, řada ovocnářů v Srbsku se potýká s existenčními problémy. Výkupní ceny ovoce jsou často nižší, než jejich výrobní náklady. Typickým příkladem jsou pěstitelé višní.  Višně byli v Srbsku několik posledních let bezesporu módním ovocem  a to jak u spotřebitelů, kteří vyhledávali výrobky z višní, od džemů a  sladkého pečiva  s višňovou náplní, po mléčné a čokoládové výrobky s podílem tohoto ovoce, tak u pěstitelů. Pěstitele motivovaly k rozšiřování sadů především zajímavé výkupní ceny těchto plodů. Málo který z nich však přemýšlel o možném rychlém nasycení vnitřního trhu, vlastním zpracování ovoce na výrobek s vyšší přidanou hodnotou nebo o exportu.

Letošní sezóna tohoto ovoce přinesla šok. Zatímco v roce 2018 dosahovali výkupní ceny asi 60 RSD (51 centů) za kilogram, v letošním roce se pohybují jen kolem 25 RSD/kg.

Náklady na ruční sklizeň se v jižní  části země pohybují kolem 20 RSD/kg. Zbývajících 5 dinárů však nepokryje náklady na prořez,  zpracování půdy a chemické ošetření. Řada sadařů proto řeší dilema, zda se vůbec sklizní zabývat. Přestože vláda nemá přímý vliv na výkupní ceny, pěstitelé již zorganizovali blokádu komunikace Topola – Rudnik s cílem dosáhnout nátlakem vládního zásahu v podobě stanovení minimální výkupní ceny či subvence.

Tento typ nátlakové akce se v Srbsku ve spojení pěstitelé malin a Ibarská magistrála stal prakticky letní tradicí. Dosavadní vláda se problém snažila řešit především podporou výstavby společných chladíren, které by umožnily pěstitelům prodávat své ovoce postupně během roku, tzn. za vyšší cenu a obejít se i bez drahých služeb majitelů chladíren.

Ministerstvo zemědělství Republiky srbské v BaH, podporuje nákup jalovic z České Republiky

Ministerstvo Republiky srbské, která je jednou z entit Bosny a Hercegoviny, již několik let podporuje nákup vysokobřezích jalovic českého simentálu. I díky standardním a specializovaným dotačním programům našlo v této části Bosny a Hercegoviny domov několik stovek „simentálek“ z ČR.

Jedním z důvodů zájmu o český skot jsou preference  samotných chovatelů, kteří mají dobré zkušenosti s jeho adaptací na místní podmínky. Většině bosenskosrbských chovatelů odpovídá mírně zvýšená mléčná užitkovost (60%). Mléko je pro jejich farmy zdrojem pravidelného příjmu a telata mají dobrou růstovou schopnost a jsou dobře uplatnitelná na trhu.

Nezanedbatelný podíl na výběru právě českého simentálu měly projekty České rozvojové agentury a studijní návštěvy představitelů Ministerstva zemědělství  RS/BaH a chovatelů organizované MZe ČR.

V letošním roce ministerstvo v rámci programu IFAD (International Fund for Agricultural Development) podpoří nákup 108 jalovic pro 50 farmářů na území Sarajevsko-Romanijského regionu. Hodnota projektu je 240 000 EUR.

Jednotliví chovatelé získají kvalitní české jalovice za 50 % ceny, 40% finančních prostředků poskytne výše uvedený program a 10% uhradí municipalita.

Cílem projektu je pomoci malým chovatelům (2-10 dojnic) a zabezpečit stabilní zásobování lokálních zpracovatelů mléka.

 

Zpracoval: P. Svoboda, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +381 11 3336225
Mob: +381 63 388931
E-mail: pavel_svoboda1@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.