Prezentace českého chmele na Kjúšú
Dne 21. května 2024 se ve městě Fukuoka na japonském ostrově Kjúšú uskutečnil seminář zaměřený na propagaci českého chmele a pivovarnictví.
Cílem akce bylo seznámit místní pivovarníky a sládky s tradicí pěstování chmele v České republice, jakož i českým způsobem vaření piva. Hosté semináře se ale zejména měli seznámit s chmelovými odrůdami pěstovanými na našem území. Představen byl jak v Japonsku obzvláště oceňovaný Žatecký poloraný červeňák, tak další varianty. Na místě se akce zúčastnilo 47 osob, dalších 22 zástupců pivovarů se připojilo online.
V úvodu přednesla Veronika Vanišová, zemědělská diplomatka v Japonsku, příspěvek věnovaný českému zemědělství a českému agrárnímu obchodu s Japonskem. Následovala prezentace pana Keitaro Sakuraie ze společnosti Sapporo Breweries LTD. na téma používání českého chmele japonskými pivovary. Poté zazněla přednáška o produkci chmele a o jednotlivých chmelových odrůdách v podání pana Zdeňka Rosy a teoretickou část akce zakončila prezentace pana Luca Lafontaina, hlavního sládka pivovaru Godspeed, o českém ležáku, recepturách založených na českém chmelu a jedinečnosti piv vařených z českých surovin.
V druhé části semináře proběhla degustace pivních vzorků. Poté byla otevřena volná diskuse, která pokračovala i po oficiálním ukončení akce. Hosté měli rovněž možnost přivonět si k šišticím několika chmelových odrůd, jež byly speciálně pro tento seminář do Japonska dopraveny. Pro některé z účastníků to přitom bylo poprvé v životě, kdy se mohli chmele v tomto nezpracovaném stavu vlastnoručně dotknout.
Nejvíce následných dotazů přítomných pivovarníků směřovalo na praktické okolnosti vaření piva z českých surovin a českým způsobem, a tak doufáme, že napříště se na Kjúšú setkáme s větším počtem ležáků a častějším užíváním českého chmele.