Konec státních subvencí na pohonné hmoty v Libanonu – zdražení o 400 %
Libanonská Centrální banka poskytuje od 12. 8. 2021 úvěry na dovoz pohonných hmot pouze na základě tržní ceny místní měny (libanonské libry), čímž fakticky skončily státní dotace na nákup pohonných hmot. Tento krok znamená, že ceny pohonných hmot prudce porostou, předběžné informace naznačují novou cenu nedotovaného benzínu 95 oktanů za více než čtyřnásobek původní dotované ceny.
Guvernér Centrální banky již dříve avizoval, že banka nemůže nadále subvencovat dovozy paliva. V minulosti se cena benzínu 95 oktanů pohybovala v přepočtu na Kč v rozmezí 5 – 6 Kč/litr, bez státní dotace se cena přiblíží úrovni 20 – 22 Kč/litr.
Od začátku tzv. libanonské krize, která propukla koncem roku 2019, Centrální banka Libanonu subvencovala, i přes narůstající devalvaci místní měny, dovozy paliva pomocí svých dolarových rezerv, které postupně klesaly z více než 40 miliard USD v roce 2017 na pouhých 15 miliard USD v březnu 2021. Státní dotace na palivo stály Libanon zhruba 3 miliardy USD ročně. Zastavení státních subvencí se výrazně dotkne všech odvětví hospodářství včetně zásobování obchodů a restaurací. Nikdo si zatím netroufá odhadnout, jaká bude úroveň konečných spotřebitelských cen. Je jisté, že tak dramatický cenový skok Libanon ještě nezažil. Návazně se očekává výrazný cenový nárůst elektrické energie z důvodu, že Libanon ve všech elektrárnách spaluje topné oleje (mazut). Záchranou pro Libanon je spolupráce s Irákem, který podal Libanonu pomocnou ruku a potvrdil dodávky 1 milionu tun topných olejů z Iráku do Libanonu na období let 2021 – 2022.
Situace v Libanonu se v souvislosti se šířením COVID-19
Počet nových pozitivních případů nákazy se za poslední týden pohyboval na úrovni cca 1500 denně. Jedná se o výrazný nárůst oproti minulému týdnu (cca 1100 případů nákazy denně). Státní i soukromý sektor funguje ve standardních denních provozních hodinách. Roušky jsou stále povinné v uzavřených prostorech, nedodržování bez postihu, pouze s upozorněním. Nadále platí povolení vstupu do restaurací, kaváren, hospod a na pláže pouze osobám, které jsou držiteli osvědčení o očkování proti COVID -19 nebo těm, kteří se prokáží testy na protilátky nebo testy PCR ne starší 72 hodin. Zaměstnanci těchto zařízení, kteří nejsou očkováni, jsou povinni provádět test PCR každých 72 hodin.
Vakcinace v Libanonu je stále pomalá, aktuální údaje uvádí, že pouze 20 % populace je plně očkováno.
Cestování: Stále platí, že všichni cestující přijíždějící do Libanonu jsou po příletu na mezinárodní letiště Beirut-Rafic Hariri podrobeni testu PCR, s výjimkou dětí mladších 12 let a sil UNIFIL.
Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310