Libanon hledá cesty k navýšení exportu do Číny
S cílem navýšit zemědělský export do Číny se několik předních libanonských firem rozhodlo pro účast na veletrhu čínsko-arabských států, který se v těchto dnech koná ve městě Yinchuan, severozápadní čínské autonomní oblasti Ningxia Hui.
Snahu o navýšení prodejů mají zejména výrobci olivového oleje a vinaři. Výrobci extra panenských olivových olejů se snaží o vstup na čínských trh s ohledem na zvýšený zájem Číny o přírodní produkty. Libanon opustil snahu exportovat olivový olej do Evropy zejména z cenových důvodů, kdy libanonská produkce není na evropském trhu konkurenceschopná vzhledem k dominanci španělských a italských výrobců, kteří si evropský trh chrání. Libanon sází na rostoucí kupní sílu v Číně s proklamací, že prémiové produkty si vždy najdou své místo. Podobnou filozofii se snaží uplatnit v Číně i libanonští vinaři, zejména firmy Chateau Ksara a Karam Wines, kteří shodně považují Čínu za jeden ze svých nejdůležitějších trhů a vzhledem k narůstajícímu exportu do Číny zvyšují každoročně svojí výrobní kapacitu. Jako jedni z mála lákají čínské zákazníky k návštěvě Libanonu s tím, že jejich vinařství jsou připraveny k výrobě a namíchání směsí vína dle specifických chutí čínských spotřebitelů. V oblasti vína a vinných výrobků Libanon stále exportuje přibližně 25 procent své produkce do Evropy a USA. Exportem do Číny se snaží vyvážit znatelný výpadek domácího trhu, který je již delší dobou poznamenaný hospodářskou nestabilitou a s tím sníženou koupěschopností místních obyvatel.
Historicky první dodávka lehkých topných olejů z Iránu do Libanonu
Vzhledem k tomu, že libanonská hospodářská krize dosáhla v minulých dnech kritického bodu, kdy důležité hospodářské provozy, včetně mlýnů a pekáren, byly nuceny omezit činnost kvůli výpadkům elektrické energie, přistoupil Libanon k realizaci objednávky topných olejů z Íránu i přes důsledky, které toto rozhodnutí může zapříčinit. Americké sankce vůči Íránu, týkající se zejména exportu ropy a ropných produktů, byly obnoveny v roce 2018 a jsou stále v platnosti. Připravovaná dodávka íránského topného oleje byla připravena hnutím Hizballáh, které bylo v r. 1982 založeno íránskými Revolučními gardami a které USA a EU označují za teroristickou organizaci a které je terčem mezinárodních sankcí. Vzhledem k tomu, že prozatímní libanonská vláda zatím realizaci plánované zásilky topných olejů z Íránu nekomentovala, vše nasvědčuje tomu, že i přes platná mezinárodní embarga bude této akci tiše přihlížet. Zatím však není jisté, kde by ropný tanker realizoval vykládku. Nejbližší velkokapacitní ropné terminály jsou v přístavech v Sýrii a ne v Libanonu.
Situace v Libanonu se v souvislosti se šířením COVID-19
Počet nových pozitivních případů nákazy se za poslední týden zvýšil na cca 1600 denně. Jedná se o další nárůst oproti minulému týdnu. Roušky jsou stále povinné v uzavřených prostorech (maloobchodech), nedodržování bez postihu, pouze s upozorněním. Nadále platí povolení vstupu do restaurací, kaváren, hospod a na pláže pouze osobám, které jsou držiteli osvědčení o očkování proti COVID -19 nebo těm, kteří se prokáží testy na protilátky nebo testy PCR ne starší 72 hodin. Zaměstnanci těchto zařízení, kteří nejsou očkováni, jsou povinni provádět test PCR každých 72 hodin.
Vakcinace v Libanonu je stále pomalá, aktuální údaje za poslední týden nejsou k dispozici. Poslední údaje uváděly, že pouze 20% populace bylo plně očkováno.
Cestování: Stále platí, že všichni cestující přijíždějící do Libanonu jsou po příletu na mezinárodní letiště Beirut-Rafic Hariri podrobeni testu PCR, s výjimkou dětí mladších 12 let a sil UNIFIL.
Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310