Chytré zemědělství v Mexiku

4. 10. 2024

Koncept „smart agri – chytré zemědělství“ se v Mexiku a České republice liší v zemědělských postupech, technologickém pokroku a požadavcích trhu. V České republice klade chytré zemědělství obvykle důraz na techniky přesného zemědělství, které optimalizují výnosy plodin a snižují náklady na vstupy prostřednictvím využití dronů, satelitních snímků a pokročilých senzorů. Kromě toho se klade velký důraz na udržitelnost, zejména na snížení používání chemických látek a zlepšení stavu půdy.

V Mexiku se „chytré zemědělství“ nebo „klimaticky chytré zemědělství“ zaměřuje na řešení problémů spojených se změnou klimatu při současném zajištění potravinové bezpečnosti a minimalizaci dopadů na životní prostředí. Na místní úrovni je známé jako „Agricultura 4.0“ a zaměřuje se na integraci vědy a technologií s cílem zlepšit hospodaření s půdou, využívání vody a zachování biologické rozmanitosti. Hlavním cílem je zvýšit produktivitu zemědělství, posílit odolnost vůči výkyvům klimatu a snížit emise skleníkových plynů. Velkofarmy mají často lepší přístup k inovacím než drobní zemědělci. Přestože existuje vládní podpora chytrého zemědělství, v jednotlivých regionech se značně liší.

Mexické chytré zemědělství se soustředí do tří hlavních oblastí:

1. Efektivní využívání zdrojů: Vzhledem k nedostatku vody v mnoha regionech jsou prioritou technologie, jako je přesné zavlažování a senzory půdní vlhkosti.

2. Přizpůsobení se klimatu: Rozmanitost mexického klimatu vyžaduje technologie, jako jsou plodiny odolné vůči suchu a systémy monitorování klimatu.

3. Nákladová efektivita: Vzhledem k ekonomickým omezením mnoha drobných zemědělců jsou zásadní cenově dostupná řešení.

Pro české společnosti by Mexiko mohlo představovat slibný trh, při vstupu na něj však musí zvážit ekonomické faktory, místní regulační rámce a specifické zemědělské priority, jako je hospodaření s vodou a přizpůsobení se klimatu. Ačkoliv základní principy chytrého zemědělství – efektivita, udržitelnost a rozhodování na základě dat – jsou společné, technologie a úroveň jejich zavádění se v obou zemích výrazně liší.

Zdroj: FAO, World Bank Group, CGIAR System Organization

Zpracoval:
Paul Richard
místní zástupce ČR pro agro-potravinářství v Mexiku
tel: +52 55 8723 8188, e-mail: paulrichardconsulting@gmail.com

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.