Britští poslanci zahájili oficiální šetření dopadů britských obchodních dohod na zemědělce
Od odchodu z EU Británie podepsala mimo jiné dohody o volném obchodu (FTA) s Austrálií a Novým Zélandem, přičemž vedoucí představitelé zemědělských podniků vyjádřili vážné obavy ohledně jejich dopadu na britské zemědělské producenty.
Británie podepsala nebo aktuálně vyjednává o dalších dohodách například se státy v rámci Transpacifického partnerství, s Kanadou nebo Indií.
Výbor pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova dolní komory britského parlamentu zahájil šetření s cílem posoudit „strategickou a ekonomickou soudržnost“ přístupu vlády k mezinárodnímu obchodu. Poslanci budou posuzovat pozitivní a negativní dopady dosud uzavřených dohod a příležitosti a rizika těch budoucích. Šetření se bude rovněž zabývat úlohou, kterou by britská obchodní politika měla hrát při ochraně a zlepšování norem v oblasti potravin, dobrých životních podmínek zvířat a ochrany životního prostředí, a také dopady této politiky na bezpečnost potravin, jejich kvalitu a cenovou dostupnost v Británii.
Toto šetření je mimo jiné odpovědí na vzrůstající nespokojenost a obavy britského zemědělského a potravinářského sektoru především ve vztahu k podmínkám, které byly sjednány právě v obchodních dohodách mezi Británií a Austrálií a Novým Zélandem. Obě dohody mají po patnácti letech přechodného období poskytnout dovozům z těchto dvou zemí bezcelní přístup do Británie, a to včetně dovozu pro Británii citlivých produktů, jako jsou například hovězí maso nebo cukr.
Výsledky této analýzy budou mít zcela určitě také dopad na jednání o dohodě o volném obchodu mezi Británií a USA, jejíž potenciální důsledky budou pro Británii daleko významnější, než je tomu v případě zmíněných dohod s Austrálií a Novým Zélandem.
Zpracoval:
Paul Wilkins
místní zástupce ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii
Tel.: +44 749 533 9811, E-mail: uktrade@mze.cz