Pěstování aromatických a léčivých rostlin v Libanonu
Čím dál více farmářů se v Libanonu spoléhá na export jakožto zdroj příjmů, kdy mění pěstování aromatických rostlin z koníčka na podnikání. Velmi populární je v poslední době pěstování tymiánu, protože tato bylina nepotřebuje ke svému růstu kvalitní ornou půdu a kompost.
Pěstování tymiánu se v Libanonu rozšířilo v různých oblastech zejména kvůli nízkým nákladům a dobré ziskovosti. Prodejní ceny tymiánu se řídí nabídkou a poptávkou, za minulý týden stoupla cena o 100 % a dosáhla úrovně 10 USD za 1 kg balení oproti původní ceně 5 USD za 1 kg. Prudký nárůst byl způsoben vyšší poptávkou ze zahraničí. Tymián se stává zajímavým exportním artiklem.
Novým libanonským produktem je šafrán, i když trhu stále dominuje dovoz z Íránu a Španělska. Projekt pod názvem Saffron Du Liban vznikl v roce 2020 pod vedením dvou libanonských zemědělců, kteří se v souvislosti s nastupující hospodářskou krizí v zemi začali intenzivně věnovat pěstování šafránu. Lidé zpočátku nevěřili, že může šafrán v Libanonu růst. Lze konstatovat, že výhodou různých aromatických rostlin je nenáročnost na zalévání a hnojení.
Pěstování tradičního ovoce a zeleniny neustále klesá kvůli zvyšujícím se nákladům na zavlažování a hnojiva. Naopak pěstování nenáročných rostlin, jako je tymián, rozmarýn, levandule a šafrán, získává na popularitě. Zhoršující se ekonomická situace omezila dovozy strojní a hospodářské techniky, což je jedním z hlavních důvodů, proč se místní zemědělci soustředí na pěstování a prodej nenáročných rostlin.
Informace čerpána z místního zemědělského zpravodajství.
Zpracoval:
Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu
Mobil: 00961 70 258 310, E-mail: petr_sochor@mzv.cz