Rakouská RWA převzala srbskou společnost Patent Co na výrobu krmivových premixů
V těchto dnech převzala rakouská společnost „Raiffeisen Ware Austia AG“ srbskou společnost „Patent Co.“. Srbská firma vyrábí v Mišićevu kompletní krmné směsi, premixy a super koncentráty pro živočišnou výrobu.
Své výrobky prodává ve všech zemích Balkánu a přísady do krmiv vyváží i do dalších zemí Evropy, Asie, a také do Ameriky. Společnost zaměstnává 280 zaměstnanců a v roce 2020 měla obrat 64,8 milionů EUR. Rakouská RWA, do jejichž struktur patří také rakouské společnosti „Garant Tiernahrung“ a „Agromed“, akvizicí srbské firmy „Patent Co.“ výrazně posílila svoje pozice v oblasti výrobu krmiv, což může mít v buducnosti dopady i na české výrobce. Kvalitní produkce obilnin a dalších plodin v Srbsku, především v oblasti Vojvodina, poskytuje i dobrou surovinovou základnu pro přípravu hotových krmných směsí. V podzimní setbě 2021 bylo v Srbsku zatím oseto 802 tis. hektarů půdy, což je o 3,5 % více než v roce 2020. Pšenice byla oseta na 627 tis. hektarech, ječmen na 91 tis. hektarech, řepka olejnatá na 29 tis. hektarech a oves na 15 tis. hektarech. Srbsko je také významným producentem kukuřice, ročně se zde vypěstuje kolem 7 milionu tun.
Bosna a Hercegovina dováží dřevo z České republiky
Bosna a Hercegovina v posledních letech natolik rozvinula dřevozpracující průmysl, že domácí těžba dřeva nepokrývá jeho spotřebu. I proto se do této země v posledních letech úspěšně vyváží české dřevo k dalšímu zpracování. V roce 2020 se do Bosny a Hercegoviny vyvezlo české dřevo v hodnotě 114 milionů Kč a za prvních jedenáct měsíců roku 2021 činil vývoz 106 milionů Kč. Samotná Bosna a Hercegovina se dělí na dvě základní entity – Republiku Srbskou a Federaci Bosny a Hercegoviny. V Republice Srbské bylo v roce 2021 vyprodukováno 1,8 mil. m3 dřeva což je o 8,2 % méně než v roce 2020. V produkci převládá dřevo z listnatých stromů a to v poměru řádově dvě ku jedné. Ve Federaci Bosny a Hercegoviny se v roce 2021 vytěžilo 2 mil. m3 dřeva, což bylo o 4,6 % více než v roce 2020. Zde je poměr mezi listnatými stromy a jehličnany vyváženější. Listnatých stromů se vytěžilo méně a to 967 tis. m3 a těžba jehličnanů v roce 2021 činila ve Federaci Bosny a Hercegoviny 1 mil. m3. Důvod nižší produkce v Republice Srbské způsobil nedostatek pracovní síly a mechanizace, která by pracovní sílu mohla nahradit. Proto je zde, kromě dodávek dřeva i příležitost pro české dodavatele technologií těžby dřeva.
Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz