Skleníkáři nebo „Tomatoes Traders“ neohrozí světový export do Spojených arabských emirátů
Již několikrát jsem psal články o zvýšené výrobě produktů ve Spojených arabských emirátech a o vzniku nových farem. Je pravdou, že je důraz na soběstačnost země během současné situace enormní.
Místní média vrhají jeden článek za druhým a vyobrazují emiráty jako budoucnost světového chytrého farmaření. Nicméně si musíme upřímně říct, že pro zemi s 80 % dovozu potravin a dokonce ohlášenými 90 % během prvního pololetí 2020 to není úplně reálné.
I pro to se možná objevují články místních emirátských ekonomů, kteří si občas toto téma vezmou do hledáčku. Vznikají tak například označení „Rajčatáři“ nebo „Obchodníci s rajčaty“, jako narážka na velké zviditelňování a uznávání pěstitelů zeleniny a ovoce ve sklenících jako zachránců potravinové bezpečnosti. Často se poukazuje na to, že je většina podobných farem výdělečná pouze díky štědrým státním dotacím. Dostáváme se pak do kruhu, který uměle udržuje místní farmy výdělečné, a tím přitahují větší pozornost investorů a veřejný zájem.
Důležité je si uvědomit, že i přes velké množství článků, reklam, nových projektů, farem a místní propagaci domácí produkce, budou Spojené arabské emiráty vždy vysoce závislé na dovozu. Pro evropské výrobce to tedy neznamená nic jiného než to, že bude místní populace lépe vzdělaná a může začít vyhledávat zdravější a kvalitnější produkty. I když počet farem a objem místních produktů za posledních deset let vysoce stoupá, stejně tak stoupá evropský export do této země.
Je tedy něco špatného na tom, že se emiráty chtějí prezentovat jako země schopná vlastní výroby i když za pomoci státních podpor? Určitě ne, to bychom si nejdříve museli namluvit, že se podobná situace neodehrává i v evropských zemích. A to ani nepotřebujeme tak nehostinné klima. Naopak velké investice do výzkumu a zlepšení hospodaření v místních podmínkách může přinést něco nového pro ostatní země se stejným problémem. Pokud tedy peníze arabských zemí půjdou do výzkumu nových technologií, podpoře udržitelnosti nebo zaměření na ekologii, měli bychom být rádi. A pokud jste český exportér, který obchoduje nebo to teprve plánuje obchodovat se Spojenými arabskými emiráty, nemusíte se zatím bát. Také by každý návštěvník farmy určitě potvrdil, že přijet do farmy plné zeleně uprostřed horkých písků je naprosto jedinečné.
Zpracoval: Lukáš Zamrzla, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, Mob.:+ 420 602 768 207, lukas_zamrzla@mzv.cz