Srbsko zaznamenává obrovský nárůst výroby krmiv pro domácí mazlíčky

19. 2. 2021

Jak uvedl portál „e-kapija“ výroba a obchod s krmivy pro domácí mazlíčky se v Srbsku v posledních letech dynamicky rozvíjí. Jenom v roce 2020 Srbsko vyvezlo 39 118 tun těchto krmiv v hodnotě 89,5 miliónů EUR. V roce 2012 byla přitom hodnota vývozu více než desetkrát nižší – jenom 7,1 miliónů EUR a objem činil jen 8 280 tun.

V Srbsku se vyrábí jak finální výrobky, tak polotovary a vyváží se rovněž jateční odpad třetí kategorie, který výrobci krmiv v jiných zemích využívají pro svoji výrobu. Nejvíce Srbsko vyváží do Ruska, Polska, Itálie, Řecka, Švýcarska ale i do České republiky. Na druhou stranu Srbsko také řadu krmiv dováží a to i z České republiky a v srbských zoo marketech tak můžeme nalézt česká krmiva jak pro rybičky, tak pro ptáky a čtyřnohé mazlíčky od různých českých výrobců.

Srbsko vyšlechtilo nové odrůdy švestky

Podle informací portálu „e-kapija“ vyšlechtil srbský Institut za vočarstvo (výzkumný ústav ovocnářský), který se nachází ve městě Čačak, 18 nových odrůd švestek, které jsou svými vlastnostmi a především charakteristikou plodů vhodné pro různé účely – například pro sušení plodů. Mezi těmito novými odrůdami zvláště vyniká odrůda Nada, která je vhodná pro výsadbu v různých agroekologických podmínkách, má vysokou a pravidelnou plodnost a je odolná vůči viru nemoci šarka, který napadá i další peckoviny. Nemoc šarka i v České republice způsobuje značné škody. Odrůda Nada má plody vyrovnané kvality s průměrnou hmotností 35 – 45 gramů. Tmavě modrá slupka skrývá šťavnatý, žlutý plod, který je velmi vhodný i pro sušení. V České republice je dobře známá srbská odrůda švestky s názvem Čačanska lepotica a i nová odrůda Nada by mohla časem najít místo v českých švestkových sadech.

Srbsko intenzivně očkuje proti virové nákaze COVID-19

Podle posledních oficiálních údajů (18. 2. v 15, 00 hod.) bylo v Srbsku za předchozích 24 hodin registrováno 2 561 nově nakažených (z 13 416 testovaných osob) a 15 zemřelých. Celkem bylo již v Srbsku na základě výsledků 2 810 689 testů potvrzeno 429 048 případů onemocnění, 4 292 osob zemřelo, úmrtnost činí 1%. Z 3 472 hospitalizovaných je jich 148 připojeno na plicní ventilátor.

Povolení k použití v Srbsku zatím mají vakcíny Pfizer/BioNTech, Sputnik V a Sinopharm. Do konce dne 17. 2. bylo v Srbsku aplikováno 1 002 949 dávek vakcín (z toho 356 010 druhé dávky). Zájem o očkování on-line a telefonem vyjádřil dosud více než 1 milion srbských občanů. Podle počtu očkovaných na 100 tis. obyvatel je Srbsko šestou zemí na světě. Před ním jsou Izrael, Seychely, SAE, Velká Británie a USA.   

Stále platí, že při vstupu do Srbska je vyžadován od všech cizinců negativní PCR test ne starší než 48 hodin (provedený  laboratoří v zemi, odkud cizinec cestuje). Nařízení předložit test se nevztahuje na cizince, kteří přes Srbsko tranzitují, pokud doba jejich tranzitu přes Srbsko nepřesáhne 12 hodin.

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.