Virová pandemie má vážné dopady na srbský trh s masem
Dle sdělení portálu „e Kapija“ se sekretář „Sdružení pro chov dobytka a zpracování produkce“ při Hospodářské komoře Srbska pan Nenad Budimović vyjádřil, že léto je období kdy obecně klesá spotřeba masa, ale tento rok se z důvodu pandemie způsobené virusem COVID -19 (tzv. korona virus) již pociťují vážné dopady na trhu masa v celém regionu.
V celém regionu je výrazně snížená poptávka po mase, protože není turistický ruch ve velkých městech, nekonají se různé slavnosti, nepracují veřejné jídelny a menzy a také nepřijeli v tak hojném počtu jako obvykle zástupci srbské diaspory. Za prvních 5 měsíců tohoto roku přitom výroba hovězího masa vzrostla v porovnání s loňským rokem o 11%, drůbežího o 18% a výroba vepřového masa klesla o 16%. Srbsko během prvních pěti měsíců letošního roku vyvezlo 2.200 tun hovězího masa v hodnotě cca. 10 mil EUR, kde nejvíce masa odešlo do Turecka (1.300 tun), Číny (320 tun), Itálie (150 tun) a zbytek do zemí CEFTA. Zároveň Srbsko ve stejném období loňského roku vyvezlo 750 tun chlazeného a zmraženého hovězího masa v hodnotě cca. 2,9 mil EUR. Pan Budimirović také uvedl, že za prvních pět měsíců tohoto roku bylo vyvezeno jen 210 tun vepřového masa v hodnotě cca. 300.000 EUR z čeho cca. 120 tun do Číny a zbytek do zemí CEFTA. Vývoz trvanlivých a polo trvanlivých masných výrobků byl v uvedeném období 8.800 tun v hodnotě cca. 23 mil. EUR. V tomto roce se do Srbska nedováželo hovězí maso vyjma malého množství telecího masa, ale bylo dovezeno 9.200 tun vepřového masa v hodnotě cca. 26,6 mil EUR a také 9.000 tun trvanlivých a polo trvanlivých výrobků v hodnotě cca. 23 mil EUR. Hlavní dovozci jsou obchodní řetězce.
BOSNA a HERCEGOVINA – dovoz březích krav z ČR pro 200 malých farem.
Ministerstvo zemědělství, lesnictví a vodního hospodářství Republiky Srbské v Bosně a Hercegovině dovezlo v těchto dnech 200 březích krav, které v rámci podpory rozvoje mlékárenského sektoru rozdělí malým mléčným farmám v oblastech Ramnije, Prodinje a Hercegoviny. Nákup krav se realizoval za pomoci úvěru Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj (IFAD) a odběr produkovaného mléka mají zemědělci zajištěn ze strany mlékárny Padjeni, která mléko bude dále zpracovávat. Z celkového nakoupeného množství 200 březích krav bylo 107 krav simentálského plemena nakoupeno v České republice a zbytek v Rakousku. To že padlo rozhodnutí nakoupit větší část březích krav v České republice je potvrzení vysoké kvality produkce českých chovatelů a také dlouholetého úsilí českých institucí (Ministerstva zemědělství, Ministerstva zahraničních věcí a České rozvojové agentury), které pomáhají v rámci různých rozvojových projektů obnovovat zemědělství v Bosně a Hercegovině a tím vytvářejí podmínky k normalizaci života ve válkou zničených oblastech této země.