Zájem o moderní zemědělské technologie pomáhá v celkovém rozvoji Blízkého východu

15. 10. 2021

Vysoký příliv zahraničních firem a investorů, kteří se specializují na zemědělské technologie, podporuje rozvoj celkového zemědělství v dané zemi.

Již několikrát jsem během svých článků zmínil, že jsou okolní země z více jak 80 % závislé na importu potravin. Není tedy žádným překvapením, že během pandemie se tato problematika dostala i na titulní strany místních zpráv.

Poslední kapkou v otázce závislosti na dovozu bylo zaseknutí obchodní lodi v Suezském průplavu - nejdůležitější obchodní cesty mezi Evropou a Blízkým východem.

Díky tomu vznikl takzvaný Kuvajtský návrh pro založení společné zásobovací sítě potravin, která by měla na starosti vyrovnání náhlé nedostatky v okolních zemích. Všechny tyto drobné změny vedly státy i privátní firmy k zaměření na zemědělské technologie. I když se může zdát, že investování do chytrých zemědělských technologií je něco nového, není tomu úplně tak. Již začátkem roku 1970 vznikl v Saúdské Arábii státní program pro implementaci moderního farmaření, do kterého patřily investice do výzkumu, farmářských technologií, výstavby infrastruktury a v neposlední řadě výstavba skladovacích prostor. Díky úspěšným implementacím alespoň části původního plánu je tato země soběstačná v mnoha sektorech zemědělství.

Podle oficiálních odhadů se jen v roce 2020 investovalo do agrotechnologií více než 6,4 miliard dolarů globálně. Celkově šlo o více než 460 přímých investic, historicky nejvyšší počet. Dle konzultačních firem se podobné investice řídí podobnými pravidly jako v ostatních sektorech. Tedy především návratnost daných investic a firemní zdraví. V případě zemědělských technologií jde ale i o něco jiného. Tím mám na mysli prestiž a moderní PR. V poslední době začíná být pro investiční společnosti zajímavé, pokud své aktivity alespoň trochu směřují do udržitelných technologií a podpoře potravinové bezpečnosti.

Mezi velká jména, která v regionu do tohoto odvětví investují, patří například Furure Investment Initiative Institute, King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Aramco, emirátská Global Ventures a nebo americké firmy Bonaventure a AppHarvest.

Akce, jako je právě probíhající EXPO 2020 v Dubaji, podobnému vývoji ještě pomáhají. Přeci jen byla spousta každodenních věcí spuštěna právě během světových výstav EXPO. Mezi těmi nejznámějšími jsou telefon, počítač, televize, kečup nebo dokonce kornoutek na zmrzlinu.

Příležitostí v okolních zemích pro firmy podnikající v chytrém a moderním zemědělství jsou opravdu obrovské. Důležité ale je se přijet ukázat a svůj dobrý nápad nebo produkt dobře prodat. S tím oproti konkurenčním firmám ze sousedních zemí jako je Nizozemsko nebo Itálie stále zaostáváme. Určitě to není problém nápadů a technologií, ale čistě prodejní a marketingová část.

Například v prostorách EXPO 2020 proběhne koncem února Agricultural and Food Week, během kterého chci za Ministerstvo zemědělství udělat projekt na podporu prezentace českých firem z oboru chytrého zemědělství a zemědělských technologií. Prosím tedy, aby se mi takové firmy minimálně ozvaly a měli jsme příležitost se seznámit a probrat více detailů.

 

Zpracoval:
Lukáš Zamrzla
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mob.:+ 420 602 768 207, lukas_zamrzla@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.