Japonsko vyvinulo robota na sklizeň ovoce. Důvod? Ubývající pracovní síla.
Japonský zemědělský a potravinářský výzkumný ústav ve spolupráci s dalšími subjekty vyvinul prototyp robota, který automatizovaně sklízí ovoce, jako jsou jablka a hrušky.
Dle vyjádření vedoucího institutu by využití jejich robota pomohlo vyřešit problém ubývajících pracovníků v sadech a stárnutí populace. Pro srovnání, utržení jednoho kusu ovoce trvá robotovi 11 sekund, což je přibližně stejná rychlost jako u člověka. Za hodinu natrhá 300 ks ovoce.
Dvouramenný robot se pohybuje pomocí samořízeného auta podobajícímu se golfovému vozíku. Ovoce snímá kamerou, po jeho uložení do nádoby kontejneru automaticky vymění plnou za prázdnou. Robot využívá špičkovou technologii umělé inteligence, pomocí které dokáže rozpoznat zralost ovoce na základě jeho vzhledu.
Robot by se mohl dostat na trh přibližně za dva roky, a jeho odhadovaná cena se bude pohybovat okolo 58 tis USD.
Obchodní dohoda mezi Japonskem a Velkou Británií
Počínaje prvním lednem letošního roku, vchází v účinnost pobrexitová smlouva mezi Japonskem a Velkou Británií, která stanovuje stejné hodnoty tarifů zemědělských komodit jako Dohoda o ekonomickém partnerství mezi Japonskem a EU.
Pro 25 položek, na které je možno využít snížených tarifů v rámci celní kvóty, stanovené v dohodě mezi Japonskem a EU, nebyly v dohodě s Velkou Británií stanoveny žádné nové tarify. Ale v případě deseti z nich, jako jsou měkké sýry nebo pšeničné potravinové přípravky, bude moci Británie využít celní kvótu nevyčerpanou zeměmi Evropské unie.
Co se týče produktů vyvážených z Japonska, Velká Británie zrušila cla na nejdůležitější položky, jako např. hovězí maso a čaj, v souladu s dohodou mezi Japonskem a EU.
Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-Mail: irena_leopoldova@mzv.cz