Kanadské zemědělství se obává možné odvety Číny

8. 7. 2024

Kanadská federální vláda vyhlásila 2. července 2024 třicetidenní konzultační období, během kterého prozkoumá možná obchodní opatření, která budou reagovat na nekalé obchodní praktiky Číny při výrobě elektromobilů.

Jedním z opatření může být zejména dodatečné clo na dovoz elektromobilů, podobně jako to již například učinily Spojené státy americké.

Aktuální vývoj s napětím sleduje kanadský zemědělský sektor, který se obává odvetných kroků ze strany Číny. Právě rostlinná a živočišná výroba může patřit mezi hlavní cíle odvetných opatření, i s ohledem na to, že Čína patří mezi hlavní cílové destinace kanadského vývozu obilí a olejnin.

V minulosti již byla vzájemná obchodní relace negativně postižena, a to zejména v sektorech vepřového a hovězího masa nebo řepky. V případě řepky zákaz dovozu do Číny trval tři roky a skončil až v roce 2022, přičemž kanadští pěstitelé stále pociťují dopady tohoto opatření. Směrem k případné další obchodní eskalaci tak zaznívají hlasy, že by kanadská vláda měla při svém rozhodnutí zohlednit možné dopady na zemědělský sektor, a současně zdvojnásobit úsilí o diverzifikaci trhů, aby zmírnila budoucí rizika.

Zpracoval:
Filip Lameš
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Ottawě
Mobil: +420 602 371 010, E-mail: filip.lames@mze.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.