Srbská autonomní oblast Vojvodina cíleně investuje do systémů snižujících škody, které způsobují klimatické změny
Autonomní oblast Vojvodina investuje do systému ochrany proti krupobití, který se bude zakládat na třech meteorologických radarech a odpalovacích stanicích raket se směsí zabraňující vznik krupobití.
Systémy budou plně automatické. První radar s odpalovacím raketovým systémem bude uveden do provozu v průběhu letošního roku v lokalitě Fruška gora a zbývající dva systémy budou spuštěny během následujícího roku na severu a východě země. Ve výsledku tak bude pokryta celá oblast Vojvodiny. Autonomní vláda Vojvodiny si od tohoto systému slibuje snížení škod na zemědělských plodinách způsobených krupobitím až o 90 %. V srpnu tohoto roku by také měla být v obci Jabuka u města Pančevo uvedena do provozu další čerpací stanice, která by měla zajistit zavlažování na dalších 2 500 ha půdy. Hodnota této investice je 650 000 EUR. Celkem autonomní oblast Vojvodina plánuje investovat do zavlažovacích systémů 60 mil. EUR, to má zajistit zavlažování na 70 000 ha půdy. Část prostředků jde z rozpočtu autonomní vlády, zbytek se financuje z úvěru Fondu Abú Dhabí. V první fázi bylo realizováno 11 projektů a připravují se projekty v dalších 10 lokalitách. Tady by mohla být příležitost i pro zapojení českých firem dodávajících jednotlivé technologie potřebné pro zavlažování.
Zhoršující se epidemická situace v souvislosti s virovou nákazou COVID-19
Podle posledních oficiálních údajů (18. 3. v 15,00 hod.) bylo v Srbsku za předchozích 24 hodin registrováno 5 346 nově nakažených (z 18 017 testovaných osob) a 30 zemřelých. Celkem bylo již v Srbsku na základě výsledků 3 2018 400 testů potvrzeno 536 904 případů onemocnění, 4 840 osob zemřelo, úmrtnost činí 0,90 %. Z 5 099 hospitalizovaných je jich 222 připojeno na plicní ventilátor.
Povolení k použití v Srbsku zatím mají vakcíny Pfizer/BioNTech, Sputnik V, Sinopharm a AstraZeneca.
Do rána 18. 3. bylo v Srbsku aplikováno 2 160 564 dávek vakcín (z toho 809 626 druhé dávky). Podle počtu očkovaných na milion obyvatel je Srbsko druhou zemí v Evropě, po Velké Británii. Zájem o očkování zatím prostřednictvím e-portálu vyjádřilo pouze 1,36 mil. občanů.
Zhoršení epidemické situace nastává i přes pokračující očkování, možná z důvodu relativně volného režimu života (v Srbsku byly až do 16. 3. 2021 přes den otevřeny všechny obchody, restaurace i kavárny) a také z důvodu nástupu nových agresivnějších mutací viru. Řada nemocnic v hlavním městě již naplnila své kapacity vyčleněné pro pacienty postižené virovým onemocněním COVID-19 a v následujících dnech budou nově hospitalizovaní pacienti pravděpodobně odváženi do jiných měst s volnými kapacitami. Čím dál více klinik a oddělení v nemocnicích v zemi kvůli nedostatku kapacit přechází na covidový režim práce. Roste počet pacientů s těžkým průběhem nemoci a lékaři upozorňují, že mezi pacienty je čím dál více dětí a lidí v mladším věku.
Nová restriktivní opatření, která v Srbsku platí od 17. do 22. března, budou pravděpodobně prodloužena i na další týden.
Stále platí, že při vstupu do Srbska je vyžadován od všech cizinců negativní PCR test ne starší než 48 hodin (provedený laboratoří v zemi, odkud cizinec cestuje). Nařízení předložit test se nevztahuje na cizince, kteří přes Srbsko tranzitují, pokud doba jejich tranzitu přes Srbsko nepřesáhne 12 hodin.
Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzv.cz