Americké ministerstvo zemědělství (USDA) bude důkladněji ověřovat tvrzení o používání antibiotik na etiketách balení masa
Spotřebitelské organizace a skupiny zabývající se bezpečností potravin a ochranou životního prostředí v USA dlouhodobě varují, že nadměrné používání antibiotik v chovech hospodářských zvířat může přispívat ke vzniku rezistence vůči antibiotikům.
V reakci na výrazný nárůst užívání označení „bez antibiotik“ v USA i spotřebitelské oblibě těchto výrobků urgují organizace zpřísnění dohledu. Americké ministerstvo zemědělství (USDA) oznámilo, že přijme opatření k zajištění důslednějšího ověřování označení „bez antibiotik“ na masných výrobcích.
Úřad pro bezpečnost a kontrolu potravin (FSIS) při americkém Ministerstvu zemědělství (USDA) oznámil záměr zpřísnění norem používaných pro oprávněné tvrzení o postupech chovu zvířat, jako jsou mimo jiné "chováno bez antibiotik", "krmeno trávou" a "volný výběh". Má tak učinit na základě petice, připomínek a dopisů, které úřad žádají, aby přehodnotil svůj dohled nad odůvodňováním tvrzení o chovu zvířat. Ačkoliv USDA na federální úrovni nereguluje postupy v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a zemědělské produkce na farmách, jeho úřad FSIS je pověřen ověřováním pravdivosti tvrzení na etiketách, včetně dobrovolných tvrzení o chovu zvířat. FSIS pak nechává samotné výrobce definovat některé pojmy, včetně "humánního chovu", což dle spotřebitelských organizací a organizací věnujícím se welfare zvířat vede k označování výrazně rozdílných podmínek chovu zvířat. Dle stávajícího procesu FSIS přijímá od farmářů a zpracovatelů individuální požadavky na využití dobrovolných označení na etiketách a individuálně je také vyhodnocuje. Definice a normy pro tato označení jsou nyní zpracována pro nejčastěji používaná označení zejména v oblasti chovu drůbeže. V loňském roce FSIS obdržel každý týden více než 120 žádostí o schválení těchto označení.
FSIS naposledy aktualizoval své pokyny týkající se tvrzení o "krmeno trávou" a "volném výběhu" v roce 2019. Zvýšená pozornost se nyní věnuje věrohodnosti tvrzení jako "chováno bez antibiotik" nebo "nikdy žádná antibiotika". Prvním krokem FSIS spolu se zemědělskou výzkumnou službou USDA ARS bude analýza založená na odběru vzorků, která má vyhodnotit rezidua antibiotik u skotu uváděného na trh s označením "chováno bez antibiotik". Úřad uvedl, že výsledky analýzy pomohou získat informace k rozhodnutí, zda by FSIS měl vyžadovat plošné předkládání výsledků laboratorních testů pro oprávněné použití tvrzení "chováno bez antibiotik". FSIS rovněž plánuje vydat revidované pokyny pro průmysl, v nichž doporučí společnostem zlepšit dokumentaci, kterou předkládají k doložení tvrzení o chovu zvířat, a podpoří společnosti v používání certifikace třetích stran pro jejich tvrzení na etiketách. Podle studie Antibiotic Resistance Action Center při George Washington University z roku 2022 bylo totiž 42 % skotu chovaného údajně bez antibiotik pozitivně testováno na rezidua antibiotik.
Tvrzení, jako například "chováno na pastvinách", " chováno humánně " a "chováno bez antibiotik", jsou u spotřebitelů stále oblíbenější a umožňují výrobcům žádat vyšší ceny. Například kuřecí prsa „chovaná ve volném výběhu" a „bez antibiotik“ se ve Walmartu ve Washingtonu DC prodávají za 4,64 dolaru za libru bez daně. Kuřecí prsa bez těchto tvrzení se prodávají za 2,97 dolaru za libru.
Zpracovala:
Tereza Černá
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.
mob.: +1 202 507-3859, mob. ČR: +420 727 938 522