Američtí farmáři mohou očekávat finanční pomoc pro zmírnění dopadů obchodních restrikcí
S pomalu se blížícím obdobím sklizně polních plodin stoupá i nervozita mezi americkými farmáři. Především producenti sóje, kukuřice, pšenice, ale i vepřového masa jsou znejistěni obchodními barierami, které v souvislosti s kroky americké administrativy zavedly Čína, Kanada, Mexiko nebo Evropská unie. Očekává se, že ztížená možnost vývozu z USA ještě sníží již tak nízké ceny komodit, což pocítí primárně právě farmáři.
Prezident Trump již před několika týdny instruoval federální ministerstvo zemědělství (USDA), aby připravilo opatření pro zmírnění případných negativních dopadů odvetných kroků na americké farmáře. V úterý 24. července 2018 pak hrubý obrys těchto opatření vyhlásil federální ministr zemědělství Sonny Perdue. Dle vyjádření nejde o dlouhodobé nástroje, ale pouze o krátkodobou pomoc zemědělcům, zatímco administrativa bude dále pracovat na zajištění „volných, férových a recipročních“ podmínkách pro mezinárodní obchod.
Připraveny jsou 3 základní programy s celkovým finančním objemem 12 mld. USD:
- Prvním nástrojem jsou platby producentům sóje, pšenice, kukuřice, čiroku, bavlny, mléka a prasat na řešení výpadku exportu, řešení výrobních přebytků a hledání nových trhů;
- druhým nástrojem je program na výkup přebytků dále zasažených komodit - ovoce, ořechy, rýže, luštěniny, hovězí a vepřové maso, mléčné výrobky;
- třetím pak je navýšení finančních prostředků na proexportní aktivity, které zahraniční síť amerických zemědělských radů (Foreign Agriculture Service) provádí ve spolupráci s exportéry.
Bližší informace o detailech implementace těchto nástrojů by měly být k dispozici na počátku září t.r.