Zemědělství v Libanonu je stále produktivním odvětvím
Navzdory všemu, co se v Libanonu v posledních letech v hospodářství a finančním sektoru odehrává, neztrácejí Libanonci naději v budoucnost své země a jsou ochotni investovat, zejména do rozvoje zemědělství a lidských zdrojů.
Jako příklad se uvádí aktivita tradiční farmářské rodiny z jiholibanonského města Shouf. Vzhledem k jejím dlouholetým zkušenostem s pěstováním a konzervováním potravin se rodina rozhodla na své farmě otevřít zemědělskou akademii s cílem naučit především mladou generaci v zemědělství jak správně sázet plodiny, jak je sklízet a zejména jak zužitkovat každý vypěstovaný produkt. Hlavním cílem je naučit ziskovému podnikání v zemědělství. Jejich hlavním posláním je podpora zemědělské výroby, která, i když v omezené míře, dokáže Libanonce uživit. Výuka je tak zaměřena na zalesňování, ochranu životního prostředí včetně zdrojů vody a vodních toků. Odborná školení a výuka je v akademii rozdělena na tři základní směry: 1/ výuka v učebnách a laboratořích v prostorách farmy, která poskytuje potřebné softwarové vybavení a projektory pro odborné prezentace, 2/ výuka v terénu pod dohledem instruktorů s použitím farmářské techniky a specializovaného zařízení, 3/ výuka zaměřená na procesy při konzervování potravin. Farmářská rodina z města Shouf si tímto projektem plní svůj sen tím, že učí začínající farmáře získat v prvé řadě vztah k půdě, a následně kroky od sázení, obdělávání až po sklizeň, dalšímu zpracování a ve finální fázi prodeje na místním trhu, popřípadě exportu.
Za úvahu stojí případné zapojení českých zemědělských expertů do nově vznikajících zemědělských aktivit v Libanonu. Zapojení by se mohlo realizovat ve formě státních programů zaměřených na udržitelný rozvoj a na přenos odborných znalostí formou školení.
Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310