Zprávy z FAO – FAO - Celosvětová produkce obilovin dosáhne v roce 2024 historického maxima

8. 7. 2024

FAO aktualizovala svou prognózu celosvětové produkce obilovin v roce 2024 a nyní ji vyčíslila na 2 854 milionů tun, což je nové historické maximum.

Zpráva o nabídce a poptávce v sektoru obilovin, kterou 5. července rovněž vydala FAO, přisoudila své zvýšené výhledy lepšímu výhledu sklizně kukuřice v Argentině a Brazílii, jakož i v Turecku a na Ukrajině, což vyrovná zhoršení výhledu pro Indonésii, Pákistán a několik jihoafrických zemí. Prognóza produkce pšenice byla rovněž zvýšena na základě lepších vyhlídek v Asii, zejména v Pákistánu, které by měly předstihnout očekávaný pokles v Ruské federaci kvůli nepříznivému počasí v hlavních oblastech produkce pšenice na začátku sezóny. Celosvětová produkce rýže by měla dosáhnout rovněž rekordních 535,1 milionů tun.

Celkové světové využití obilovin v letech 2024/25 by mělo vzrůst na 2 856 milionů tun, což je o 0,5 procenta více než v předchozím roce.

Předpokládá se, že světové zásoby obilovin vzrostou v roce 2025 o 1,3 %, přičemž poměr celosvětových zásob obilovin k využití zůstane v letech 2024/25 téměř beze změny, a to na 30,8 %.

Prognóza FAO týkající se mezinárodního obchodu s celkovým množstvím obilovin zůstává beze změny na 481 milionech tun, což představuje 3% pokles oproti letům 2023/24.

Podrobnější informace 

Karolína Bartošová
Oddělení zahraničně obchodní spolupráce
Ministerstvo zemědělství
karolina.bartosova@mze.gov.cz, 221 812 452

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.