Zprávy z FAO – Konference a Mezinárodní den připomenutí plýtvání potravinami
Den 27. září si připomínáme jako Mezinárodní den připomenutí plýtvání potravinami. Při této příležitosti Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a Program OSN pro životní prostředí (UNEP) pořádají od 13.30 SEČ globální virtuální konferenci.
Na světě je dostatek potravin pro nasycení celé populace, a přesto dle odhadů FAO trpí 733 milionů lidí hladem a podvýživou. Ztráty a plýtvání potravinami tuto situaci zhoršují a snižují množství potravin dostupných ke konzumaci. Mnoho vysoce výživných potravin, jako jsou čerstvé produkty, ovoce a zelenina, ryby a živočišné produkty, se v případě nevhodného zacházení velmi rychle kazí a vykazují tak vysoké úrovně ztrát.
Plýtvání potravinami je také spojeno se značnými ekonomickými ztrátami. To má dopad nejen výrobce a prodejce, ale také na jednotlivé spotřebitele a celou společnost. Kromě toho rozkládání vyhozených potravin a komodit na skládkách generuje 8 až 10 % celkových emisí skleníkových plynů agrárního systému (včetně metanu), což má negativní dopad na změny klimatu a environmentální udržitelnost.
Odhaduje se, že v roce 2021 bylo v dodavatelském řetězci od sklizně až do chvíle, kdy se potraviny dostanou na prodejní pulty, ztraceno přibližně 13 % tedy 931 milionů tun potravin, což odpovídá 120 kilogramům na osobu. Strategie na snížení ztrát a plýtvání potravinami zahrnují změny ve výrobě, technologické zlepšení v manipulaci s potravinami po sklizni (zpracování, skladování a distribuci) a optimalizaci spotřeby potravin včetně podpory oběhového hospodářství.
Více podrobností včetně doporučení, jak omezit plýtvání potravinami a možnosti zapojení do osvětové činnosti naleznete na webu FAO.
Mgr. Kateřina Hradilová, Ph.D.
Oddělení zahraničně obchodní spolupráce
Ministerstvo zemědělství
Katerina.hradilova@mze.gov.cz