Libanon – porušení Asociační dohody platné od r. 2006
Právním základem obchodních vztahů Libanonu s EU je Asociační dohoda platná od r. 2006, na základě které probíhala reciproční volná směna průmyslových a zemědělských produktů. I přes to, že je EU za posledních 5 let největším obchodním partnerem Libanonu, přistoupila v srpnu t.r. libanonská vláda k neočekávanému kroku navýšení celní sazby při importu zboží do země o 3% na všechny dovážené položky s výjimkou strategických komodit, jako je sušené mléko, cukr, mouka a živý skot.
Z dovážených českých výrobků se navýšení celní sazby nejvíce dotklo hotových potravinářských výrobků, např. na hotové sýry je v současné době uplatňováno 35% clo. U ostatních výrobků, kde se celní sazby pohybovaly kolem 5%, došlo k navýšení na 8%.
Zvýšení celních sazeb na zboží z EU nebylo s DEU v Bejrútu konzultováno, libanonská strana pouze oznámila zavedení nových celních sazeb s platností od 1.8.2019. Libanon argumentuje tím, že v případě blížící se krize finančního systému povoluje Asociační dohoda zaujmout opatření ve formě zavedení, resp. zvýšení celních sazeb, a to i bez souhlasu druhé strany. Cílem těchto opatření je jednoznačně snaha snížit deficit státního rozpočtu, který za rok 2018 dosáhl 4,8 mld. USD a za 1.pololetí r. 2019 přesáhl 4,0 mld. USD.
Zvýšení celních sazeb na importované zboží bylo jasným signálem prohlubující se hospodářské krize Libanonu, která gradovala od jara 2019.
V současné době se komerční sféra Libanonu nachází ve složité situaci, kdy je na trhu nedostatek volně směnitelných financí, roste černý kurz místní měny vůči USD a EUR. Od listopadu t.r. platí nařízení, podle kterého musí být všechny finanční transfery z Libanonu do zahraničí schváleny Centrální bankou Libanonu. Komerční banky drasticky omezily výběry peněz na pobočkách, a to jak ve volně směnitelných měnách, tak i v místní měně LBP. Uvedené finanční restrikce podporují černý trh a tím následně zvyšování maloobchodních cen zboží, což byl jeden z důvodů nepokojů a manifestací, které probíhají nepřetržitě od 17. října 2019.
Komentář ZÚ: Český agrární export do Libanonu tvoří v převážné většině komodity (sušené mléko, syrovátka, živý skot), u kterých nedošlo k navýšení importních celních sazeb. Větším problémem pro český export jsou restrikce týkající se transferů finančních prostředků, kvůli kterým jsou libanonští zákazníci v prodlení a tím v tomto případě zcela nezaviněně ztrácejí kredibilitu. Vzhledem k tomu, že složitá finanční situace v Libanonu trvá poměrně krátce, je zatím předčasné hovořit o celkovém dopadu na vzájemné obchodní vztahy. Ty trvá mnohem déle vybudovat, než ukončit.