V Libanonu stále platí celostátní karanténa a to do 31. 12. 2020, zákaz nočního vycházení platí nově od 01.00 do 06.00 hod.
Za poslední týden se počty nakažených pohybovaly na úrovni cca 600 osob/den, denně provedeno cca 12.000 testů, za poslední týden 3-4 úmrtí denně.
Koronavir COVID 19 – Za poslední týden se počty nakažených prudce zvýšily na úroveň cca 900 osob/den, denně prováděno cca 12.000 testů, za poslední týden 5-6 úmrtí denně. Nařízení nosit ochranné roušky na všech veřejných prostranstvích stále platí, ale porušení zákazu se nepokutuje. Vstup do maloobchodních prodejen povolen pouze s nasazenou rouškou. U místního obyvatelstva je patrná určitá rezignace na stávající situaci, lidé berou ochranná opatření jako nový standard.
Všechny státní úřady fungují oficiálně na 50% kapacity, reálně, vzhledem k tomu, že vláda je stále v demisi a sestavení nové vlády je v nedohlednu, téměř nefungují. Soukromé firmy fungují, maloobchod je hnací silou současné ekonomiky Libanonu. Maloobchod, jako hnací síla místní ekonomiky, i přes různá restriktivní opatření spojená s pandemií koronaviru, se vrátil do stabilního obchodního režimu.
Zásobování obchodů s potravinami je bez problémů, otevírací doba se vrátila do předkrizového období, restaurace a prodejny rychlého občerstvení jsou otevřeny do pozdních nočních hodin, avšak všichni, jak provozovatelé, tak zákazníci, se potýkají se zhoršující se hospodářskou situací země. Centrum Bejrútu se po ničivém výbuchu opět vrací k životu, i když mnoho provozoven a firem je stále zavřených, některé z důvodu poničení, jiné z ekonomických důvodů.
Pohyb osob: v souladu se zákazem nočního vycházení, který v realitě již nikdo nesleduje.
Mezinárodní letiště v Bejrútu pro osobní dopravu je v provozu, hraniční přechody se Sýrií jsou již otevřeny, cestování je stále přísně kontrolováno. Na hlavní trase mezi Bejrútem a Damaškem je několik kontrolních stanovišť, kontroly zboží i osob jsou na denním pořádku (dříve velmi sporadické).
Námořní přístav v Bejrútu je po ničivé havárii zprovozněn z 90%, kontejnerové depo je již plně funkční, komoditní zásilky (pšenice, kukuřice, soja a hnojiva) jsou nadále odkláněny do dalších libanonských přístavů (Tripoli, Saida). Trvá problém s celním a administrativním odbavováním zásilek vzhledem k tomu, že stále ještě nezačala oprava administrativního zázemí bejrútského přístavu. Vzhledem k pomalým opravám celé infrastruktury přístavu a stále platného zákazu vstupu do mnoha částí přístavu panují obavy, zda vůbec bude provoz přístavu plně obnoven podle plánu, tj. do konce r. 2020.
Importní dotace
Beze změn – platný dotační program na dovoz zemědělských komodit a vybraných potravin platí do konce r. 2020. V případě neexistence nové vlády bude dotační program platit i v I.Q 2021. Dotovány jsou tyto položky:
-
Tuky a oleje (máslo – rostlinné tuky – pasterizované sýry)
-
Zelenina (cibule, česnek, žampiony, kukuřice)
-
Různé (sušené mléko, sušená syrovátka, čaj, smetana do kávy, rafinovaný cukr, pšenice, cereálie)
-
Skot (krávy, býci, kozy, ovce)
Obchod – dovozy mléčných výrobků a komodit nestačí místní poptávce, mnoho západních firem opustilo libanonský trh. ČR je již několik měsíců na 1. místě v dovozu sušeného mléka, másla a sýrů (akawi, eidam).
Finance – Nic nového, stále platí, že mezinárodnímu obchodu v Libanonu chybí v omezený přístup k volně směnitelným měnám (USD, EURO). Nedostatek finanční hotovosti a problémy spojené s bankovními transfery jsou nadále hlavním problémem obchodu v Libanonu.
Pozn.: I přes platnost oficiálního kursu LBP 1.507,5 za 1 USD, probíhá mezinárodní dovoz potravin a spotřebního zboží (kromě dotovaných položek, pro který platí kurs LBP 3.900, kam spadají i dovozy mléčných výrobků) za tzv. černý kurz. Důležitým aspektem pro importéry je i stabilita černého kurzu, který se za posledních několik týdnů ustálil na částce 7.500,- LBP za 1 USD.
Státem držený oficiální kurs LBP 1.507,50 za 1 USD stále platí, ale pouze na dovozy pohonných hmot, pšenice a vybraných léčiv.
Importní dotace spočívá v tom, že importér na uvedené dotované položky má možnost nákupu USD, na základě povolení Centrální banky Libanonu, v poměru LBP 3.900 za 1 USD. Není tedy odkázán na tzv. černý pouliční kurz, který byl v týdnu 39/2020 stabilní na úrovni LBP 7.500,- za 1 USD.
Obchodní doporučení: Nadále platí doporučení pro prodej zboží pouze oproti předplatbám nebo neodvolatelným akreditivům potvrzeným prvotřídní světovou bankou.
Pro aktuální informace týkající se obchodu a aktuální finanční situace, dovozu zboží, aktuálních cen potravin a zemědělských komodit, fungování libanonské státní správy, pohybu osob a provozu letiště a přístavů kontaktujte zemědělského diplomata v Libanonu.
Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310