Geneticky modifikované potraviny a krmiva
Moderní biotechnologie nachází v dnešní době široké uplatnění v zemědělském, potravinářském i farmaceutickém průmyslu.
Související odkazy
Hodnocení výsledků dvou nezávislých rozborů týkajících se GMO
13. 12. 2011
Ve zprávě Generálního direktorátu pro zdraví a spotřebitele (DG SANCO) Evropské komise (EK) jsou hodnoceny výsledky dvou nezávislých rozborů - jeden se týká schvalovací procedury geneticky modifikovaných organismů (GMO) pro pěstování, druhý schvalování a značení potravin a krmiv z GM surovin.
Zpřísnění podmínek pro dovoz rýže z Číny
25. 11. 2011
Výrobky z rýže dovážené z Číny budou přísněji kontrolovány na příměsi v EU nepovolených GMO. V Evropě zatím neuznaná čínská geneticky modifikovaná (GM) rýže Bt63 byla odhalena při náhodných kontrolách v letech 2006 a 2007.
Aktualizované vědecké stanovisko EFSA ke GM kukuřici 1507
21. 11. 2011
Vědecké stanovisko aktualizuje hodnocení rizik GM kukuřice 1507 pro životní prostředí a doporučení pro řízení rizik této, proti hmyzu odolné, kukuřice.
BASF žádá o registraci nové GM odrůdy konzumního bramboru
7. 11. 2011
BASF Plant Science (německá agrochemická firma - zkratka z původního názvu Badische Anilin- & Soda-Fabrik) v pondělí zažádal u Evropské komise o registraci geneticky modifikované odrůdy bramboru ’Fortuna’. Od roku 2014/15 by tato odrůda měla být k dispozici pro produkci hranolek a chipsů.
Pěstování geneticky modifikovaných plodin ve světě a v České republice
12. 10. 2011
V současné době se ve světě pěstují různé druhy geneticky modifikovaných (GM) plodin na ploše cca 148 mil. ha (ISAAA 2010). Nejčastěji pěstovanou plodinou zůstala sója (69,2 mil. ha), dále pak kukuřice (41,7 mil. ha), bavlník (16,1 mil. ha) a řepka (6,4 mil. ha).
Geneticky modifikovaná papája
29. 9. 2011
Pro posouzení bezpečnosti vyvinuté a již komerčně pěstované geneticky modifikované (GM) papáji odolné vůči viru PRSV je uvedeno nutriční složení těchto transgenních plodů v porovnání se složením běžných odrůd. Testování proběhlo ve třech stádiích zralosti: V prvním stádiu byly sklizeny a analyzovány zralé, ale zelené plody, ve druhém byly sklizeny zelené plody, ale analyzovány až po dosažení žluté…
Med s pylem GM plodin je GM produkt
15. 9. 2011
Evropský soud rozhodl, že med kontaminovaný pylem z geneticky modifikovaných (GM) rostlin musí být označen jako GM produkt a jako takový musí být schválen kompetentním úřadem.
Veřejná konzultace k návrhu vodítek pro hodnocení rizik z potravin a krmiv pocházejících z geneticky modifikovaných zvířat
18. 8. 2011
Vědecké panely Evropského úřadu pro bezpečnost potravin pro geneticky modifikované organismy a pro zdraví a pohodu zvířat (EFSA GMO AHAW), zahájily veřejnou konzultaci k návrhu vodítek pro hodnocení rizik z potravin a krmiv, které pocházejí z geneticky modifikovaných zvířat a zahrnují aspekty zdraví a životní pohody těchto zvířat.
Kontrola krmiv na přítomnost geneticky modifikovaného materiálu
12. 7. 2011
Evropská komise schválila 24. června 2011 nařízení (ES) č. 619/2011, kterým se stanovují metody odběru vzorků a laboratorního zkoušení pro úřední kontrolu krmiv z hlediska přítomnosti geneticky modifikovaného (GM) materiálu, u nějž probíhá postup povolování nebo u něj uplynula platnost povolení.
Mise zaměřená na GMO v Kanadě
31. 5. 2011
Úřad pro potraviny a veterinární záležitosti (FVO) Evropské komise provedl ve dnech 4. – 13. října roku 2010 misi do Kanady za účelem posouzení, zda tam fungují systémy zaměřené na kontrolu přítomnosti GMO v osivu, potravinách a krmivech pro export do Evropské unie.