Chráněné zeměpisné označení (CHZO)
CHZO je označení výjimečného zemědělského produktu nebo potraviny z daného regionu či místa.
U zeměpisného označení je postačující, aby pouze některá fáze výroby (výroba, zpracováni nebo příprava) potraviny nebo zemědělského výrobku proběhla ve vymezeném území. Název regionu, určitého místa nebo ve výjimečných případech země, používaný k označení zboží pocházejícího z tohoto území, jestliže toto zboží má určitou kvalitu, pověst nebo jiné vlastnosti, které lze přičíst tomuto zeměpisnému původu, a jestliže výroba nebo zpracování anebo příprava takového zboží probíhá ve vymezeném území.
Předmět registrace označení CHZO
Označení „Chráněné zeměpisné označení“ mohou nést ty produkty a potraviny, které jsou vymezeny Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin, tj. druhy zemědělských produktů určených k lidské spotřebě podle přílohy I Smlouvy o ES a dále potraviny přímo vymezené v tomto nařízení.
Průběh procesu registrace označení CHZO
Registrační řízení je zahájeno na úrovni členského státu a ukončeno rozhodnutím Evropské komise. Žádosti o registraci včetně potřebných náležitostí se předkládají na Úřad průmyslového vlastnictví, A. Čermáka 2a, 160 68 Praha 6, který zajistí přezkoumání věcné správnosti žádosti a umožní, aby se k žádosti mohly vyjádřit oprávněné osoby z ČR. Následně předá žádost na Evropskou komisi ke konečnému rozhodnutí. Komise zahájí proceduru posuzování, která by podle platné legislativy neměla přesáhnout 12 měsíců. Považuje-li Komise žádost za oprávněnou, zveřejní ji v Úředním věstníku Evropské Unie zkrácenou verzi specifikace výrobku. Do tří měsíců od zveřejnění mohou být podávány proti zápisu námitky z ostatních členských států a třetích zemí. Neobdrží-li Komise žádnou námitku (nebo není-li podaná námitka přípustná), Komise zapíše název do „Rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení“.
Kontrola užívání označení CHZO
Označení CHZO podléhá pravidelným kontrolám dodržování specifikací. Tyto kontroly provádí orgány státní správy, tj. Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa. Náklady na kontroly hradí uživatelé chráněného označení.
Zapsaná označení CHZO
Česká republika má v současné době zaregistrovány tyto označení:
-
Olomoucké tvarůžky, (specifikace)
-
Jihočeská Zlatá Niva, (specifikace)
-
Jihočeská Niva, (specifikace)
-
Černá Hora, (specifikace)
-
Březnický ležák, (specifikace)
-
Brněnské pivo/Starobrněnské pivo, (specifikace)
-
Mariánskolázeňské oplatky, (specifikace)
-
Znojemské pivo, (specifikace)
-
České pivo, (specifikace)
-
Chodské pivo, (specifikace)
-
Hořické trubičky, (specifikace)
-
Pardubický perník, (specifikace)
-
Třeboňský kapr, (specifikace)
-
Lomnické suchary, (specifikace)
-
Karlovarský suchar, (specifikace)
-
Štramberské uši, (specifikace)
-
Budějovické pivo,
-
Budějovický měšťanský var,
-
Českobudějovické pivo, (specifikace)
-
Valašský frgál, (specifikace)
-
Karlovarské trojhránky, (specifikace)
-
Karlovarské oplatky, (specifikace)
-
Chelčicko-Lhenické ovoce, (specifikace)
-
Český modrý mák. (specifikace)
Upozorňujeme, že specifikace dostupná prostřednictvím těchto webových stránek nemusí odpovídat aktuální verzi oficiálně přijatého textu. Je třeba vždy přihlédnout k aktuálnímu znění právního předpisu zveřejněného v Úředním věstníku Evropské unie.
Související odkazy
- Databáze DOOR pro evropské značky kvality
- GI View - Vyhledač zeměpisných označení v Evropské unii i mimo ni
- Přehled log značek kvality ke stažení (všechny jazyky Unie)
- Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 664/2014, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012, pokud jde o stanovení symbolů Unie pro chráněná označení původu, chráněná zeměpisná označení a zaručené tradiční speciality a o některá pravidla pro původ, procesní pravidla a další přechodná pravidla
- Prováděcí nařízení Komise (EU) č. 668/2014 ze dne 13. června 2014, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin
- Formuláře a online žádost o CHZO
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 ze dne 21. listopadu 2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin
- Databáze českých označení původů a zeměpisných označení při Úřadu průmyslového vlastnictví