Antimikrobiální rezistence
Narůstající antibiotická rezistence je celosvětovým problémem. Stoupající počet infekcí vyvolaných multirezistentními bakteriemi má závažné sociální a ekonomické dopady. Podle analýzy Evropského centra pro kontrolu onemocnění (ECDC) zemře ročně jen v Evropě na následky antibiotické rezistence více než 35 000 lidí. Infekce způsobené rezistentními bakteriemi stojí ročně zdravotní systémy EU 1,1 miliardy eur.
V roce 2019 prohlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) antimikrobiální rezistenci za jednu z deseti největších celosvětových hrozeb pro veřejné zdraví, kterým lidstvo čelí. V červenci 2022 označily Evropská komise a členské státy EU antimikrobiální rezistenci za jednu ze tří prioritních zdravotních hrozeb. Přesto existuje šance nepříznivou statistiku vylepšit. Řešením je přistupovat k problematice v duchu „One Health“- „Jedno zdraví“. Jedná se o koncept mezinárodní mezioborové spolupráce pro dosažení optimálního zdraví člověka, zvířat a životního prostředí.
Bakterie, které jsou rezistentní k antibiotikům se šíří stejně jako bakterie k antibiotikům vnímavé. Znamená to, že se přenáší mezi lidmi, zvířaty, potravinami a prostředím. Je proto nutné, aby humánní a veterinární sektory spolupracovaly a zabezpečily odpovědné používání antibiotik a preventivních opatření, která omezují spotřebu antibiotik a šíření infekcí. Čím méně antibiotik v obou sektorech použijeme, tím méně se jich také vyloučí do životního prostředí.
Problematika zdraví zvířat a chovů a jejich ekonomické rentability a udržitelnosti, je klíčovou součástí pro zajištění bezpečnosti potravinového řetězce a dostupnosti potravin pro populaci lidí v Evropě i ve světě. Proto stále více zemí vypracovalo národní akční plány proti antimikrobiální rezistenci, včetně komplexních programů a intervencí v oblasti prevence a kontroly infekcí a dohledu nad antimikrobními léčivy. Výzvou, která před námi stojí, je zajistit, aby tyto oblasti měly podporu na vysoké úrovni, což si vyžádá i nemalé finanční prostředky.