Chráněné označením původu (CHOP)

Chráněné označení původu (CHOP) je označení výjimečného zemědělského produktu nebo potraviny z daného regionu či místa, jejichž jakost nebo vlastnosti jsou dány zvláštním zeměpisným prostředím.

CHOP mohou nést ty zemědělské výrobky nebo potraviny, které pocházejí z určitého území (regionu, určitého místa nebo ve výjimečných případech země), u nichž je kvalita nebo vlastnosti výrobků nebo potravin výlučně nebo převážně dána zvláštním zeměpisným prostředím s jeho charakteristickými přírodními a lidskými faktory, a jestliže výroba, zpracování a příprava takového zboží probíhá ve vymezeném území.

                                  

Předmět registrace označení CHOP

Označení „Chráněné označení původu“ mohou nést ty produkty a potraviny, které jsou vymezeny Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1143 o zeměpisných označeních pro víno, lihoviny a zemědělské produkty, jakož i zaručené tradiční speciality, a o nepovinných údajích o jakosti pro zemědělské produkty, kterým se mění nařízení (EU) č. 1308/2013, (EU) 2019/787 a (EU) 2019/1753 a zrušuje nařízení (EU) č. 1151/2012 (dále jen „nařízení (EU) 2024/1143“).

Prováděcí nařízení Komise (EU) č. 668/2014, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin.

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 664/2014, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012, pokud jde o stanovení symbolů Unie pro chráněná označení původu, chráněná zeměpisná označení a zaručené tradiční speciality a o některá pravidla pro původ, procesní pravidla a další přechodná pravidla.

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 665/2014, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012, pokud jde o podmínky používání nepovinného údaje o jakosti „horský produkt“.

Zákon č.  452/2001 Sb., o ochraně označení původu a zeměpisných označení, ve znění pozdějších předpisů.

Seznam chráněných názvů lze nalézt v databázi eAmbrosia na stránkách Evropské komise: https://ec.europa.eu/agriculture/eambrosia/geographical-indications-register/. Tato databáze obsahuje informace o průběhu zápisu, zda jsou názvy registrované, zveřejněné nebo již zapsané.

Žádost o zápis označení CHOP

Chráněná označení jsou evidována v rejstříku. Žadatelem o zápis může být pouze seskupení producentů, což je sdružení producentů stejného produktu, jehož název se navrhuje k zapsání, bez ohledu na jeho právní formu. Při splnění podmínek článku 9 odst. 3 nařízení (EU) 2024/1143 může být za žadatele považován i jednotlivý producent.

Pro seskupení producentů, které se týká zeměpisných označení lihovin, platí speciální pravidla. Náležitosti žádosti o zápis CHOP jsou stanoveny v nařízení (EU) 2024/1143, prováděcím nařízení (EU) č. 668/2014 a také v zákoně č. 452/2001 Sb.

Řízení o zápisu je zahájeno na úrovni členského státu a ukončeno rozhodnutím Evropské komise. Žádosti o zápis včetně potřebných náležitostí se předkládají na Úřad průmyslového vlastnictví, Čermáka 2a, 160 68 Praha 6, který zajistí přezkoumání věcné správnosti žádosti a umožní, aby se k žádosti mohly vyjádřit oprávněné osoby z ČR. Následně předá žádost na Evropskou komisi ke konečnému rozhodnutí. Komise zahájí proceduru posuzování, která by podle platné legislativy neměla přesáhnout 6 měsíců. Považuje-li Komise žádost za oprávněnou, zveřejní ji v Úředním věstníku Evropské Unie zkrácenou verzi specifikace výrobku. Do tří měsíců od zveřejnění mohou být podávány proti zápisu námitky z ostatních členských států a třetích zemí. Neobdrží-li Komise žádnou námitku (nebo není-li podaná námitka přípustná), Komise zapíše název do „Rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení“.

Kontrola užívání označení CHOP

Výrobci, kteří používají chráněná označení, podléhají pravidelným kontrolám, při nichž se ověřuje dodržování podmínek výroby stanovených ve specifikaci. Tyto kontroly provádí orgány státní správy, tj. Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa. Náklady na kontroly hradí uživatelé chráněného označení.

Ověření souladu se specifikacemi

Nařízení (EU) 2024/1143 stanoví povinnost hospodářských subjektů, které si přejí účastnit se činností, na něž se vztahuje specifikace produktu označeného zeměpisným označením, uvědomit o tom příslušné kontrolní orgány.

Nahlášení lze provést pomocí formuláře, zveřejněného na webu SZPI.

Ověření souladu se specifikací před uvedením produktu na trh provedou, u výrobků nesoucích CHOP, kontrolní orgány stanovené členským státem. Náklady na toto ověření nesou hospodářské subjekty, kterých se tyto kontroly týkají.

Ochrana zeměpisných označení

Zeměpisná označení zapsaná v unijním rejstříku jsou chráněna proti jakémukoli přímému i nepřímému obchodnímu použití u produktů, na které se zápis nevztahuje, a proti jakémukoliv zneužití, napodobení nebo připomenutí. Dále jsou chráněna proti všem ostatním praktikám, které by mohly spotřebitele uvést v omyl, pokud jde o skutečný původ produktu.

Ochrana zeměpisných označení v online prostoru

Veškeré informace týkající se reklamy, propagace a prodeje produktů, které jsou v rozporu s ochranou zeměpisných označení, se považují za nezákonný obsah ve smyslu článku 3 písm. h) nařízení (EU) 2022/2065 (nařízení o digitálních službách). Ochrana se rovněž vztahuje na zeměpisná označení v doménových jménech.

Informace pro spotřebitele

Produkty s chráněnými názvy poskytují spotřebitelům záruku určité kvality a tradice. Před tím, než jsou tyto názvy zapsány do rejstříku, procházejí podrobným přezkumem oprávněnosti žádosti o zápis.

U zemědělských produktů s chráněným názvem musí být v jednom zorném poli uveden kromě chráněného názvu také příslušný symbol Unie a identifikace producenta. U lihovin je identifikace producenta povinná, zatímco uvedení symbolu Unie je dobrovolné.

Zapsaná označení CHOP

Česká republika má v současné době zaregistrovány tyto označení:

Upozorňujeme, že specifikace dostupné prostřednictvím těchto webových stránek nemusí odpovídat aktuální verzi oficiálně přijatého textu. Je třeba vždy přihlédnout k aktuálnímu znění právního předpisu zveřejněného v Úředním věstníku Evropské unie.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.