Zahájení činnosti v potravinářství

28. 8. 2018

Základní informace a podmínky pro provozování činnosti v potravinářství pro budoucí provozovatele potravinářského podniku.

Fyzická nebo právnická osoba, která chce zahájit činnost v potravinářství (stát se provozovatelem potravinářského podniku) na území České republiky, musí zejména splňovat následující požadavky:

 

1. Bezpečnost vyráběných potravin

Primární odpovědnost za bezpečnost potraviny nese provozovatel potravinářského podniku. Proto musí zajistit, aby ve všech fázích výroby a uvádění na trh byly potraviny bezpečné. Toho dosáhne plněním hygienických požadavků, používáním vhodných materiálů a snižováním možnosti rizika kontaminace. Zda je potravina bezpečná si může provozovatel potravinářského podniku ověřit např. laboratorními rozbory v laboratořích akreditovaných ČIA.

Se zajištěním bezpečnosti potravin souvisí také adekvátní zajištění vybavení provozovny, zajištění ochrany před vniknutím škůdců, dodržování osobní hygieny apod. a také povinnost mít zaveden jeden nebo více postupů založených na Systému analýzy rizika a stanovení kritických kontrolních bodů (HACCP) nebo, pokud to umožňuje povaha podniku, vlastní příručku správné praxe. Provozovatel potravinářského podniku musí být také držitelem platného Zdravotního průkazu.

Podrobnější informace naleznete např. v Příručce pro provozovatele potravinářských podniků k základním předpisům potravinového práva EU  
a v dalších dokumentech v sekci Publikace a dokumenty.

 

2. Výroba potravin

Provozovatel potravinářského podniku musí zajistit, aby jím vyrobené potraviny splňovaly požadavky platné legislativy (pokud jsou stanoveny) týkající se složení, jakostních parametrů, technologie výroby, podmínek uchování apod. Tento požadavek v sobě kloubí kombinaci výše uvedených požadavků a mimo jiné také znalost právních předpisů týkající jím konkrétně vyráběné potraviny. Doporučujeme k prostudování např. Příručku pro provozovatele potravinářských podniků Zákon č. 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích a jeho prováděcí právní předpisy Ministerstva zemědělství.

 

3. Sledovatelnost

Provozovatel potravinářského podniku musí zajistit, aby ve všech fázích výroby, zpracování a uvádění na trh byla zajištěna sledovatelnost. To znamená, že výrobce je schopen doložit původ všech použitých surovin (např. fakturami, dodacími listy) a zároveň poskytnout informace o tom, kam byla jím vyrobená potravina dále distribuována. Způsob, jakým je sledovatelnosti dosaženo, si nastavuje výrobce sám.

 

4. Označování

Provozovatel potravinářského podniku musí zajistit uvedení a přesnost uváděných informací pro spotřebitele v souladu s platnými právními předpisy. Stěžejním právním předpisem je zejména nařízení (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. V České republice musí být potraviny opatřeny etiketou v českém jazyce.

Podrobnější vysvětlení spolu s odpověďmi na nejčastěji kladené otázky naleznete např. v Příručce pro provozovatele potravinářských podniků k označování potravin podle předpisů EU a v sekci Označování potravin.

 

5. Ohlášení nebo registrace činnosti u dozorového orgánu 

Provozovatel potravinářského podniku ohlašuje zahájení činnosti nebo se registruje u příslušného dozorového orgánu podle charakteru činnosti, kterou provozuje.

V rámci kontrol dodržování požadavků potravinového právo působí v České republice tři dozorové orgány:

  • Státní veterinární správa (SVS)

  • Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)

  • Orgány ochrany veřejného zdraví (OOVZ)

 

Státní veterinární správa

Výroba anebo uvádění potravin živočišného původu podléhají v závislosti na charakteru zamýšlené činnosti registraci nebo registraci a schválení Státní veterinární správy. Výrobce proto musí podat žádost a doručit ji na příslušnou krajskou veterinární správu. V případě registrace obdrží výrobce registrační číslo. V případě schválení výrobního provozu obdrží výrobce schvalovací číslo, které se uvádí v podobě oválu (identifikační značky).

Další podrobné informace jsou k dispozici na stránkách Státní veterinární správy. Formuláře pro registraci a žádosti o schválení jsou dostupné v sekci Formuláře ke stažení.

 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Výroba anebo uvádění potravin (např. distribuce, prodej, skladování apod.) nespadající do kompetence Státní veterinární správy (viz výše) spadají do kompetencí Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Provozovatel potravinářského podniku zasílá oznámení o zahájení činnosti příslušnému krajskému inspektorátu nejpozději v den zahájení činnosti.

Formuláře pro ohlášení činnosti a další užitečné informace naleznete na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

 

Orgány ochrany veřejného zdraví

Krajskou hygienickou stanici kontaktují provozovatelé potravinářských podniků, kteří chtějí např.

  • provozovat stravovací služby,

  • zahajují novou výrobní činnost ve stávajícím objektu,

  • dochází ke změně provozovny na provozovnu s jiným druhem činnosti ve stávajícím objektu (např. z prodejny textilu vzniká prodejna potravin),

  • zahajuje novou stavbu potravinářské provozovny.

Provozovatel stravovací služby musí nejpozději v den zahájení provozu písemně oznámit příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví den zahájení činnosti, její předmět, rozsah a umístění provozoven.

Formuláře a další informace jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých krajských hygienických stanic, např. Krajská hygienická stanice hlavního města Prahy.

 

     Souhrnný orientační přehled povinností a institucí spojených se zahájením a provozováním potravinářského podniku

 

Přehled povinností

Přehled institucí

Změna užívání stavby

 

Městský úřad - stavební úřad

Stanovisko hygienické stanice - zázemí pro zaměstnance

 

 

 

 

Hygienická stanice

Stanovisko hygienické stanice pro chod provozovny

 

Stanovisko hasičského sboru

 

Hasičský záchranný sbor

Stanovisko odboru památkové péče

 

Městský úřad - odbor památkové péče

Stanovisko odboru životního prostředí

 

Městský úřad - odbor životního prostředí

Souhlas Národního institutu pro integraci osob s omezenou schopností pohybu a orientace

 

Národní institut pro integraci osob s omezenou schopností pohybu a orientace

Živnostenské oprávnění

 

 

 

 

Městský úřad - živnostenský úřad

Ohlášení provozovny

 

Odborná způsobilost

 

Přihlášení k dani z příjmu, DPH,

silniční dani

 

 

 

Finanční úřad,

Městský úřad - živnostenský úřad

Autentizace k EET

 

Registrace k platbě zdravotního pojištění

 

Zdravotní pojišťovna,

Městský úřad - živnostenský úřad

Registrace k platbě sociálního pojištění

 

Česká správa sociálního pojištění,

Městský úřad - živnostenský úřad

Oznámení o zahájení/změně/ukončení

 

Hygienická stanice

Oznámení provozovatel potravinářského poniku o zahájení/ukončení výkonu činnosti

 

 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Zdravotní průkaz

 

Lékař

Vypracování dokumentace HACCP

 

Specializované firmy (pro HACCP)

Projektová dokumentace

 

Specializované firmy (projektová dokumentace)

 

 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.