8. zasedání Monitorovacího výboru PRV
Informace o průběhu jednání 8. zasedání Monitorovacího výboru Programu rozvoje venkova.
Dne 25.3.2010 proběhlo již 8. jednání Monitorovacího výboru PRV. Kromě projednání navrhovaných změn opatření pro plánované letní kolo příjmu žádostí byla hlavním bodem jednání i rozsáhlá debata o možnosti dalšího snižování admnistrativní zátěže a zrychlení čerpání evropských prostředků. Zásadním bodem jednání bylo připravované podzimní kolo přjmu žádostí i aktuální otázka výše závazkování nedávno ukončeného 9. kola příjmu.
Letní kolo příjmu žádostí je plánováno na červen letošního roku. Žádosti budou přijímány na opatření I.1.3 Přidávání hodnoty zemědělským a potravinářským produktům, I.3.1 Další odborné vzdělávání a informační činnost, opatření I.3.4 Využívání poradenských služeb, III.1.3 Podpora cestovního ruchu a IV.2.1 Realizace projektů spolupráce. Navrhované změny opatření byly detailně projednány v rámci pracovních skupin a Monitorovacím výborem PRV byly schváleny beze změn.
V rámci jednotlivých opatření nejsou navrhovány zásadní změny podmínek. Nicméně dochází ke zohlednění změn schválených v rámci jiných opatření jako např. zrušení podmínky finančního zdraví žadatele, či elektronické podávání žádostí skrze portál farmáře. Dále je navržena úprava některých preferenčních kritérií a zpřesnění způsobilých výdajů. Jde např. o významné zvýhodnění sektoru mléka a dalších klíčových zpracovatelských sektroů v opatření I.1.3, zvýhodnění projektů komplexního charakteru v opatření III.1.3, či zařazení nového preferenčího kritéria zohledňujícího regiony se soustředenou podporou státu. Konkrétní navrhované změny jednotlivých opatření jsou uvedeny v příloze.
Po schválení podmínek vedením MZe a po podpisu pana ministra budou Pravidla pro daná opatření zveřejněna společně s vyhlášením příjmu žádostí.
Na základě výzvy pana ministra byly projednány návrhy členů MV PRV na zjednodušení administrace opatření, jako je např. možnost průběžného financování, přehodnocení rozhraní PRV se strukturálními fondy, možnost opravy příloh žádosti, možnost průběžné kontroly způsobilosti výdajů či procesu zadávacího řízení. Vzhledem k množství různorodých návrhů budou návrhy znovu detailně projednány, a to s ohledem na možnosti implementace návrhů v administrativních postupech.
V podzimním kole 2009 zájem žadatelů o opatření zaměřená na podporu obcímopětovně mnohonásobně převýšil možnosti rozpočtu opatření pro daný rok. Obdobné množství podaných žádostí při vyhlášení opatření v dosavadním rozsahu lze tedy předpokládat i v roce 2010, a to zejména v opatření III.2.1 Obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby. Vzhledem k vysokému přezávazkování v minulých kolech však pro zbytek programového období (do roku 2013) zbývá pouze cca 1,2 roční alokace. Z velkého zájmu žadatelů je vidět, že ani opakované vysoké přezávazkování nedokáže uspokojit poptávku po obecních podporách. Na základě výše uvedených skutečností byl schválen postup, kdy v podzimním kole nebudou vyhlášena opatření určená pro obce, ale pouze opatření I.1.2 Investice do lesů a opatření osy IV Leader, kde zájem žadatelů odpovídá rozpočtu opatření.
Dalším bodem jednání bylo schválení postupuzávazkování 9. kola příjmu žádostí, které proběhlo na přelomu února a března tohoto roku, to pro opatření zaměřená na podporu zemědělských podniků a divezifikaci zemědělských činností. K závazkování dojde v souladu s původně vyhlášenou alokací, která byla zveřejněna spolu se zahájením příjmu žádostí. Závazkované však budou dále prostředky z Evropského plánu hospodářské obnovy ve výši cca 915 mil. Kč a uspořené finanční prostředky z předchozích let.